fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Zostało już niewiele czasu. Zapomnisz o rejestracji, nie zagłosujesz

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Jeśli planujesz wyjazd na weekend, w którym odbywają się wybory, nie przegap ważnego terminu. Jeszcze tylko przez tydzień - do czwartku 12 października - można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

Jeśli nie wiesz, gdzie jesteś zapisany do spisu wyborców, możesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce "twoje dane"). Znajdziesz tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzisz też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Zmiana miejsca głosowania

Jeśli planujesz wyjazd na czas wyborów i będziesz wtedy przebywał poza miejscem stałego zamieszkania, możesz wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli do 12 października złożysz wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na obszarze której będziesz przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej przez stronę internetową www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania. Pamiętaj, jeśli zmienisz miejsce głosowania, zostaniesz z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym byłeś ujęty. Zatem jeśli w ostatniej chwili się rozmyślisz i zrezygnujesz z wyjazdu, nie będzie cię na liście uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym najbliższym miejscu zamieszkania.


Głosowanie za pomocą zaświadczenia o prawie do głosowania

Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możesz głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek - z własnoręcznym podpisem - o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możesz złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października.

Ważne: wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. Nie możesz zgubić albo zniszczyć zaświadczenia. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. Tego samego dnia odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny.

ja

(Na zdjęciu; Pozostał tydzień, aby pobrać zaświadczenie prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Fot. PAP/Tomasz Gzell)

Czytaj także:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka