Szwedzka policja. Fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY / Zdjęcie ilustracyjne
Szwedzka policja. Fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY / Zdjęcie ilustracyjne

Szwedzi nie czują się bezpiecznie we własnym kraju. Fatalne nastroje społeczne

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Szwedzkie społeczeństwo najwyraźniej mierzy się z ciężkim kryzysem, w znacznej mierze związanym z polityką otwartych drzwi wobec migrantów. Okazuje się, że ponad połowa Szwedów nie czuje się bezpiecznie we własnym kraju. To najgorszy wynik tego rodzaju od 2007 roku, gdy zaczęto pomiary.

Większość Szwedów nie czuje się bezpiecznych we własnym kraju

Większość szwedzkiego społeczeństwa, 53 proc., nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju - wynika z opublikowanego w środę badania Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA) za 2023 rok. Jest to najwyższy wskaźnik niepokoju od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż.

Jeszcze w ubiegłym roku poczucie zagrożenia z powodu przestępczości deklarowało 46 proc. ankietowanych, a w 2014 roku - 28 proc. – W ciągu prawie 10 lat poziom niepokoju w społeczeństwie podwoił się – podkreśliła analityk BRA Sanna Wallin.


W 2023 roku zmalało zaufanie Szwedów do wymiaru sprawiedliwości oraz policji

Jednocześnie w 2023 roku zmalało zaufanie Szwedów do wymiaru sprawiedliwości oraz policji. Pracę mundurowych docenia 54 proc. obywateli, o 5 pkt proc. mniej niż w 2022 roku.

Narodowe Badanie Bezpieczeństwa zostało przeprowadzone przez BRA na grupie 64 tys. osób na początku roku jeszcze przed wrześniową falą strzelanin i wybuchów, w których zginęło łącznie 12 osób.


"Do tej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka migracyjna oraz nieudana integracja"

Trwające od kilku miesięcy wojny gangów narkotykowych związane są z przebywającym za granicą i poszukiwanym listem gończym bossem zwanym Lisem Kurdyjskim.

Przypomnijmy, że pod koniec września premier Szwecji Ulf Kristersson zdecydował się sięgnąć po radykalne środki w walce z gangami, które grasują w Szwecji. Polityk w wygłoszonym orędziu do narodu zapowiedział użycie wojska na ulicach, by stłumić przestępczość. Dodał też, że gigantyczny problem ma związek z polityką otwartych drzwi dla imigrantów.

– Do tej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka migracyjna oraz nieudana integracja. Szwedzkie ustawodawstwo nie jest dostosowane do wojen gangów i dzieci-żołnierzy, ale my to zmienimy – mówił we wrześniu szwedzki premier. 

Morawiecki: U nas nie ma strzelanin, u nas jest bezpiecznie

Premier Polski Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Szwecji. –  Wojsko wyprowadza na ulice. W ciągu ostatniego miesiąca, któryś z jego ministrów powiedział, że to jest najczarniejszy miesiąc. W samych tylko strzelaninach zginęło 12 osób – mówił.

–  U nas nie ma strzelanin, u nas jest bezpiecznie, jesteśmy bezpiecznym krajem i dlatego, aby tak zostało, abyśmy mogli się cieszyć takimi żłobkami i przedszkolami jak tutaj w Wielkopolsce, proszę, żebyśmy wszyscy poszli do referendum i głośno wypowiedzieli się cztery razy nie a w szczególności przeciw nielegalnej imigracji z Bliskiego Wschodu – zaapelował szef rząd

KW

Szwedzka policja. Fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY / Zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka