fot. MON
fot. MON

Zamieszanie z dymisjami w wojsku. Komunikat Dowództwa Generalnego

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Nie tylko generałowie Andrzejczak i Piotrowski. Portal Wirtualna Polska informuje, że od 1 października wypowiedzenia miało złożyć jeszcze 11 żołnierzy zawodowych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Do dymisji nie podał się „żaden z wysokich rangą oficerów” - zapewnia Dowództwo Generalne RSZ w komunikacie.

Dymisje oficerów w Wojsku Polskim

Lider PO Donald Tusk wygłosił we wtorek oświadczenie, w którym przekazał, że otrzymał informacje o dymisjach kolejnych 10 wysokich rangą oficerów Dowództwa Generalnego.

Chwilę po oświadczeniu lidera PO, Dowództwo Generalne przekazało w serwisie X, że "żaden z wysokich rangą oficerów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie podał się do dymisji", Informacje takie przekazał również szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziennikarze Wirtualnej Polski postanowili zapytać wojskowych, jak to jest z dymisjami i zwrócili się z oficjalnym pytaniem w tej sprawie do Wydziału Działań komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


Komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

„11 żołnierzy zawodowych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w okresie od 1 do 10 października br. złożyło wypowiedzenie stosunku służby zawodowej. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie ojczyzny art. 230 żołnierz zawodowy może w każdym czasie wypowiedzieć stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej bez podania przyczyny” – możemy przeczytać w komunikacie, który był odpowiedzią na pytanie wp.pl.

Potem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych opublikowało oświadczenie na platformie X (Twitter).

"Z Dowództwa Generalnego RSZ nie odszedł żaden wyższy rangą oficer. Jeżeli wojskowy zajmujący się sprawami administracyjnymi w pierwszym tygodniu października składa wniosek o odejście, to nie można tego łączyć z dymisją szefa Sztabu Generalnego WP złożoną kilka dni później - podkreśla Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych"

Zmiany w sztabie

We wtorek po południu prezydent Andrzej Duda mianował na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Wiesława Kukułę, natomiast na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Macieja Klisza. Wcześniej prezydent zwolnił ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że generał broni Marek Sokołowski, I zastępca dowódcy generalnego, będzie czasowo pełnił obowiązki dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Natomiast nowym dowódcą wojsk obrony terytorialnej został – również czasowo – płk Krzysztof Stańczyk, który do tej pory był zastępcą dowódcy WOT. „Szybkie powołanie nowych dowódców Wojska Polskiego to konieczność. Po tym, gdy dwóch generałów zrzuciło mundur, zależało mi, aby zachować ciągłość dowodzenia”, napisał szef MON.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo