Zdjęcie: Salon24.pl
Zdjęcie: Salon24.pl

Unitra i Diora powracają, nie jest jednak tanio

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA – pod taką nazwą aż do 1989 roku wspólnie produkowało ponad 28 przedsiębiorstw produkcyjnych. Ich czołowymi wyrobami był sprzęt audio, często produkowany na zagranicznych licencjach. Obecnie Unitra reaktywowała się jako samodzielna marka. Produkcję rozpoczęły również zakłady Diora w Świdnicy, w których powstają światowej klasy kolumny głośnikowe. Na tegorocznych targach Audio Video Show w Warszawie po raz pierwszy można posłuchać nowego sprzętu grającego polskich marek Unitra oraz Diora.

Markę Unitra wykupił i reaktywował Michał Kiciński, przedsiębiorca, współtwórca międzynarodowego giganta przemysłu gier komputerowych – CD Projekt Red. Na ten moment w ofercie Unitry znajdują się dwa gramofony, wzmacniacz zintegrowany, zestaw głośnikowy i odtwarzacz CD. Nie jest to jednak sprzęt dla każdego, za wzmacniacz WSH-805 trzeba zapłacić prawie 15 tysięcy złotych. Odtwarzacz CD GSH-801 można kupić za 6499 zł, podłogowy zestaw głośnikowy za 19999 zł, a gramofony za 10999 zł (Fryderyk) i 14999 zł (Edmund). Łatwo więc wyliczyć, że za cały zestaw audio Unitry trzeba zapłacić niebagatelną kwotę 56500 zł (wliczając w to droższy gramofon – Fryderyk.

Unitra i Diora: produkcja w pełni polska

Takie ceny to wynik – jak zapewnia producent – bezkompromisowego projektu i w pełni polskiej produkcji. Co więcej, podobnie jak dawne ZPPE Unitra, nowa Unitra korzysta z komponentów produkcji krajowej. Gramofony Fryderyk i Edmund zostały zaprojektowane od podstaw, wliczając w to napęd oraz ramię gramofonowe (większość producentów na rynku korzysta z gotowych rozwiązań).

Ciekawą cechą wyróżniającą odtwarzacz CD i wzmacniacz zintegrowany marki Unitra jest wyświetlacz e-papierowy. Wszystkie komponenty marki Unitra są stylizowane na sprzęt retro, producent zapewnia jednak, że pod względem inżynieryjnym prezentują najnowsze, światowej klasy rozwiązania.

Sprzęt Unitry można było obejrzeć już na ubiegłorocznej wystawie Audio Video Show – największych tego typu, trzydniowych targach, gdzie wystawiają się producenci sprzętu audio z całego świata. W ubiegłym roku Unitra również była obecna na targach, jednak wtedy zaprezentowano prototypy wzmacniacza WSH-805 i odtwarzacza CD GSH-801, bez możliwości odsłuchania. Produkty Unitry można kupić bezpośrednio od producenta na stronie internetowej Unitra. Pierwsze egzemplarze można odebrać osobiście, a każda osoba która kupiła produkty polskiego producenta w przedsprzedaży, może liczyć na zwiedzanie zakładów produkcyjnych.

Zainteresowanie sprzętem marki Unitra było tak duże, że producent musiał prowadzić zapisy na godzinne prezentacje sprzętowe. Dziennikarz Salon24.pl miał okazję posłuchać pełnego zestawu Unitry na Stadionie Narodowym jako jeden z pierwszych.

Wraca również Diora

Na tegorocznym AVS można również zobaczyć i usłyszeć produkty reaktywowanej marki Diora. Ten producent produkował obudowy zestawów głośnikowych dla takich firm jak Marten Design, Elac, Tannoy czy Gryphon. Teraz producent ze Świdnicy postanowił zaprezentować zestawy głośnikowe sygnowane swoją własną marką. Brzmienie kolumn Diory można posłuchać od dzisiaj do niedzieli włącznie na PGE Narodowym w loży 217/218. Produkty Diory trafią do sprzedaży w styczniu 2024 roku.

Podobnie jak produkty Unitry, reaktywowana Diora celuje w audiofilskie gusta, zarówno jakością wykonania, jak i ceną swoich produktów. Ta nie jest jeszcze znana, jednak kolumny tej klasy potrafią kosztować dziesiątki tysięcy złotych. Nie jest to więc sprzęt dostępny dla każdego.

MM


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka