Im się akurat nie poprawia w pracy. Oczekują podwyżek i pracy zdalnej

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Wielu z nas zazdrości szefom warunków pracy i zajmowanego stanowiska, tymczasem polscy menedżerowie i specjaliści coraz częściej źle oceniają swoją sytuację zawodową.

Z najnowszej 13. edycji raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wynika, że ponad połowa specjalistów i menedżerów nie dostrzega istotnej poprawy swojej sytuacji zawodowej. To zjawisko staje się szczególnie widoczne w kontekście wynagrodzeń. Warto zaznaczyć, że pracownicy otrzymali niższe podwyżki w porównaniu do lat ubiegłych, a jedynie 8 proc. z nich miało szansę na podwyżkę przekraczającą 20 proc. 

Oczekiwanie: praca zdalna 

Dla większości badanych propozycja zatrudnienia jest interesująca, o ile 2- 3 dni w tygodniu będą mogli pracować zdalnie. Ponad 50 proc. specjalistów i managerów do biura przyjedzie wtedy, kiedy będą mieli elastyczny czasu pracy, umożliwiający przyjazd np. na pół dnia lub na wybrane spotkania. Dodatkowo badani wskazują zainteresowanie korzyściami w postaci posiłków oferowanych przez pracodawcę (36 proc.) oraz potrzebę stworzenia cichych miejsc pracy, które sprzyjają skupieniu oraz zwiększeniu produktywności (28%).

- Istotne jest, aby pracownicy dostrzegali wartość i sens powrotu do biur, a nie odczuwali to jako przymus. Znaczenie ma stworzenie środowiska pracy, które promuje kolaborację, innowacyjność i wzajemne wsparcie, a które jednocześnie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego zespołu i pracownika. Kluczowa będzie adaptacyjność pracodawców, którzy powinni skupić się na tworzeniu elastycznych modeli pracy, łączących zalety pracy zdalnej i stacjonarnej, aby w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania swoich pracowników - przekonuje Artur Skiba, prezes Antal. 


Specjaliści chcą podwyżek 

Tylko 8 proc. menedżerów otrzymało podwyżki, przekraczające 20 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia, a 36 proc. - w przedziale 6-20 proc. Kandydaci stają się bardziej realistyczni w kwestii oczekiwań finansowych. Jednak warto specjaliści z IT i HR wciąż oczekują wyższych podwyżek (około 26 proc.). 

W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy specjaliści zdają się być bardziej elastyczni i dostosowywać się do aktualnych trendów. W porównaniu do roku 2022 odsetek tych, którzy aktywnie poszukują pracy, spadł aż o 17 punktów procentowych. Ponad połowa badanych specjalistów nie szuka pracy aktywnie, ale jest gotowa na nowe możliwości zawodowe. Jako konieczne elementy nowej oferty pracy wymieniane są wyższe wynagrodzenie od dotychczasowego, takie oczekiwania ma 78 proc. badanych oraz umowa o pracę, na którą liczy 57 proc., aż o 18 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Rośnie świadomość pracowników odnośnie stabilności zatrudnienia i zabezpieczenia prawnego, jakie niesie ze sobą formalna umowa o pracę. Nie można jej lekceważyć, ponieważ zapewnia ona pracownikom ochronę prawną, regularne wynagrodzenie, a także dostęp do świadczeń socjalnych i innych benefitów. W dobie niepewności i dynamicznych zmian na rynku pracy, umowa o pracę staje się gwarantem pewnej stabilności i bezpieczeństwa zawodowego - komentuje Michał Borkowski z Antal.

Dla 43 proc. specjalistów i menedżerów najczęstszym powodem zmiany pracy jest złe zarządzanie, natomiast dla 39 proc. zła atmosfera w firmie. Warto zauważyć, że w przypadku zmiany pracy na nieco dalszy plan schodzą propozycja wyższego wynagrodzenia oraz większe możliwości rozwoju kariery u nowego pracodawcy. Dane pokazują też, że osoby specjaliści IT otrzymują średnio 14 zaproszeń na rekrutację rocznie, znacznie przewyższając swoich odpowiedników w innych dziedzinach, którzy mogą liczyć na średnio 4 takie propozycje.  


Trójmiasto najbardziej atrakcyjne

Okazało się również, że w ocenie specjalistów i menedżerów to Trójmiasto jest najbardziej atrakcyjnym miejscem na polskim rynku pracy wyprzedzając Warszawę. Jako atuty wymieniana jest bogata oferta kulturalna, bliskość morza i rozwijający się rynek pracy. Wszystko to sprawia, że wiele osób rozważa przeprowadzkę do tej części Polski. Wysoko w rankingu jest również Wrocław, ze względu na stale rozwijający się rynek IT i tradycyjnie Kraków. 


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo