Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki

Premier uspokaja przyszły rząd. "Otrzymacie w spadku budżet w dobrej kondycji"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
Politycy opozycji, którzy są niemal pewni, że będą tworzyć nowy rząd, twierdzą, że budżet państwa jest w tragicznej kondycji. Uspokaja ich premier Mateusz Morawiecki. "Kolejny rząd otrzyma w spadku budżet w dobrej kondycji. W kondycji lepszej niż ktokolwiek mógł się spodziewać po pandemii, kryzysie energetycznym czy agresji Rosji na naszego sąsiada" – pisze szef rządu.

Trzeba uważać z "dziurą Morawieckiego" 

Izabela Leszczyna czy Ryszard Petru zdążyli w mediach poinformować, że rząd PiS pozostawił budżet państwa w krytycznym stanie. Powstał nawet specjalna akcja "dziura Morawieckiego".

Eksperci uważają, że takie twierdzenia są niebezpieczne. Prezes PFR Paweł Borys patrzy pod kątem przyszłych inwestorów. – Inwestorzy słuchają wypowiedzi osób, które możliwe, że za chwilę będą zarządzać finansami publicznymi. Chodzi o wiarygodność. Nie można tworzyć wizji Armagedonu, a za chwilę wychodzić do tych samych inwestorów, żeby kupili nasze obligacje przekonując, że jest dobrze! – tłumaczył. 

Morawiecki o działaniach opozycji 

We wpisie na Facebooku premier wskazał, że "widać coraz wyraźniej cel, jaki przyświeca tym, którzy opowiadają bajki o rzekomo złym stanie finansów publicznych".


"Wprawdzie Komisja Europejska i rynki finansowe widzą rzeczywistość pozytywnie, ale spin doktorzy Platformy Obywatelskiej walczą, aby wbić do głowy kolejne kłamstwo. Dlaczego? O co w tym chodzi? Chodzi o jedną podstawową kwestię: WYCOFAĆ SIĘ Z OBIETNIC WYBORCZYCH. Uzasadnić wycofanie się ze zobowiązań bez pokrycia, składanych Polakom w czasie kampanii. Za chwilę okaże się, że 60 tys. kwoty wolnej od podatku, 6 000 miesięcznie kwoty wolnej (czyli 72 tys.rocznie), kredyt 0 proc., odliczenia składki zdrowotnej, +babciowe+ i inne obiecane korzyści, to były tylko takie +figury retoryczne+ ... Nie program, tylko luźne pomysły jak być pięknym, młodym i bogatym" - podkreślił Morawiecki.

Jak napisał, "kolejny rząd otrzyma w spadku budżet w dobrej kondycji". "W kondycji lepszej niż ktokolwiek mógł się spodziewać po pandemii, kryzysie energetycznym czy agresji Rosji na naszego sąsiada" - zaznaczył.

"To zwykła demagogia" 

"Zestawianie nominalnego zadłużenia to zwykła demagogia. Musimy go porównać z rozmiarem polskiej gospodarki, czyli PKB. Widzimy wtedy jasno, z jak wielkiego dołka wyprowadziliśmy finanse publiczne po rządach Platformy, która ratowała się wyprzedażą polskich firm za ponad 58 mld oraz przejęciem OFE za 158 mld i rekordowymi dywidendami (kolejne ponad 50 mld)" - zaznaczył Morawiecki. 

"Za czasów PO dług publiczny do PKB (jedyna uznawana przez rynki miara) wzrósł o 7,5 pkt. proc. Mój rząd, mimo pandemii i wojny zmniejszył dług publiczny do PKB o 3,6 pkt. proc. Dzięki temu, porównując do innych europejskich krajów lokujemy się w sąsiedztwie oszczędnej Holandii" - wskazał premier. 

Podkreślił, że "nasz dług jest relatywnie niższy niż niemiecki, austriacki, czy francuski". "Nie mówiąc o greckim, włoskim czy hiszpańskim. Mówimy to o długu sektora finansów publicznych, który obejmuje wszystko - absolutnie wszystko, budżet, samorządy, FUS, fundusze pozabudżetowe, czyli tzw. dług +ukryty+ jak określają go bardziej znerwicowani działacze Platformy i +eksperci+. Na marginesie - trudno byłoby go +ukryć+, bo raportujemy go i rozlicza nas z niego Komisja Europejska i agencje ratingowe. To elementarz. Te dane są regularnie publikowane" - podkreślił.

"Kiedy więc takie niestworzone historie opowiadają politycy opozycji nieposiadający ekonomicznego przygotowania, to jestem w stanie to zrozumieć i wybaczyć. Ale jeśli o długu w ujęciu nominalnym nie odnoszonym do skali polskiej gospodarki mówią ekonomiści, czasem z tytułami naukowymi, to zaczynam się zastanawiać nad stanem ich ekonomicznej wiedzy. Istnieje też możliwość, że mają wiedzę, ale celowo wprowadzają w błąd opinię publiczną, realizując czyjeś polityczne zamówienie" - stwierdził.

Budżet wzrósł ponad dwukrotnie 

Wskazał, że w ciągu ostatnich 8 lat dochody budżetu wzrosły "grubo ponad dwukrotnie". "Mimo pandemii, mimo wojny, a nade wszystko – mimo największych obniżek podatków w historii III RP. Ich Łączna wartość dla ludzi i firm to kwota około 55 do 60 mld zł" - napisał.

Mateusz Morawiecki przytoczył dane KE, według których "należymy do liderów w zwalczaniu luki VAT". "W 2021 r. udało nam się ograniczyć ją z poziomu 25 proc. (czasy Tuska i Rostowskiego) do nieco ponad 3 proc.. Pomyślcie: co czwarta złotówka lądowała zamiast w naszym wspólnym budżecie w kieszeniach przestępców VAT-owskich. Dzisiaj mamy blisko dwukrotny wzrost wpływów z tego podatku. Oprócz VAT uszczelniliśmy również CIT – tu wzrost dochodów jest prawie trzykrotny" - podkreślił.

"Deficyt sektora finansów publicznych zaplanowany na przyszły rok jest szeroko znany - wynosi on 4,5 proc. To mniej niż dziurawe lata Platformy, w których brakowało w budżecie blisko 8 proc. (dane: Eurostat)!" - zauważył premier.

"Opowiadanie kłamstw na temat naszej sytuacji finansowej szkodzi Polsce. Apeluję do polityków i ekspertów Platformy - kłamstwami na temat stanu finansów publicznych budujecie negatywny sentyment na rynkach finansowych i zniechęcacie inwestorów. To groźne dla wszystkich Polaków, a nie dla Prawa i Sprawiedliwości" - dodał.

Premier zwrócił uwagę, że według prognoz KE polska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku najlepiej spośród dużych gospodarek europejskich. "Mamy rekordowo najniższe bezrobocie, a odczyty sprzedaży i produkcji są optymistyczne. Jeśli dziś ktoś narzeka na złą sytuacją polskich finansów, to są tylko trzy możliwości: albo nie ma zielonego pojęcia o czym mówi; albo chce się rozprawić z programami społecznymi Prawa i Sprawiedliwości; albo chce znaleźć uzasadnienie do wycofania się z własnych obietnic wyborczych" - oświadczył Mateusz Morawiecki. 

MP

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj125 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka