Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 2022, fot. PAP/Rafał Guz
Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 2022, fot. PAP/Rafał Guz

Konkurencyjne wydarzenia 11 listopada? Bąkiewicz zapowiada, co się wydarzy

Redakcja Redakcja Marsz Niepodległości Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Podczas Święta Niepodległości dojdzie do dwóch wydarzeń: Marszu Niepodległości i Festiwalu Niepodległej. Trwa spór nowego zarządu organizacji z Robertem Bąkiewiczem.

11 listopada po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości, pod hasłem: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wydarzenie zostanie zorganizowane już przez nowy zarząd. Niedawno Bartosz Malewski, aktualny prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”, mówił, że organizacja nadal próbuje uporać się z zadłużeniem, które miał po sobie zostawić Robert Bąkiewicz.


W tle marszu spór na prawicy

Onet podaje, że atmosfera wokół tegorocznego Marszu Niepodległości jest inna niż w poprzednich latach. Zwykle wydarzenie było atakowane przez lewicowe środowiska, natomiast teraz może przyjść atak z prawej flanki. Pojawiają się bowiem krytyczne komentarze, że nowe władze upolityczniają organizację. Chodzi o Ruch Narodowy, który jest częścią Konfederacji.

– To nie jest tak, że my wyprowadzamy Stowarzyszenie w stronę Ruchu Narodowego. Przypominam, że Ruch Narodowy wyrósł właśnie z Marszu Niepodległości – powiedział Bartosz Malewski, nowy prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości. – Koledzy, którzy teraz są posłami, wywodzą się z RN i tam stawiali pierwsze kroki w polityce. Za czasów pana Bąkiewicza Marsz zaczął tracić swój charakter narodowy, a ówczesne władze kierowały się w stronę partii centrowej, czyli PiS. Pan Bąkiewicz dawał pochwalne peany w stronę premiera Morawieckiego – kontynuował.

Plany Bąkiewicza

Bąkiewicz został zapytany przez dziennikarzy Onetu, czy zorganizuje swoje wydarzenie w kontrze do Marszu Niepodległości: – Absolutnie nie. Marsz Niepodległości powinien być ponad wszystkie nasze spory.

Wiadomo, że 11 listopada zostanie zorganizowany „Festiwal Niepodległa”. Za wydarzenie odpowiada Biuro „Niepodległa”, czyli instytucja podległa ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Szczegóły obchodów mają zostać przedstawione na konferencji prasowej we wtorek 7 listopada.

Na zdjęciu Robert Bąkiewicz (z lewej) podczas Marszu Niepodległości 2022, fot. PAP/Rafał Guz


Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka