Ogromne trzęsienie ziemi w Nepalu. Rośnie liczba ofiar i rannych

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Do co najmniej 132 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu - poinformowały w sobotę władze. Jest wielu rannych. Przez kraj przeszło trzęsienie ziemi o mangnitudzie 5,6.

Amerykańska służba geologiczna USGS podała, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło Nepal w piątek późnym wieczorem czasu miejscowego - około północy, gdy mieszkańcy spali. Jego epicentrum znajdowało się 42 km na południe od miasta Jumla, przy granicy z Chinami, na głębokości 18 km. Wstrząsy odczuwano również w stolicy Indii, New Delhi. 


Magnituda była jeszcze większa

Według pomiarów nepalskich służb trzęsienie miało magnitudę 6,4. "92 osoby zginęły w Jajarkot i 40 w Rukum" – powiedział AFP rzecznik MSW Nepalu Narayan Prasad Bhattarai, powołując się na informacje z okręgów najbardziej dotkniętych żywiołem, położonych na południe od epicentrum, w przygranicznej prowincji Karnali.

Rzecznik nepalskiej policji Kuber Kathayat poinformował, że w tych dwóch okręgach naliczono ponad 100 rannych.

Władze obawiają się, że ofiar będzie znacznie więcej, bo pod gruzami domów znajduje się jeszcze wielu ludzi. Po trzęsieniu wiele miejscowości jest praktycznie odciętych od świata, gdyż lawiny ziemi i skał zablokowały drogi dojazdowe, co utrudnia dotarcie tam grup ratowniczych. 

- Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji z niektórych miejsc, ponieważ sieć telefoniczna nie działa. Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie - podały lokalne władze w Jajarkot, cytowane przez "New York Times" w korespondencji z Katmandu. 

Premier Nepalu, Pushpa Kamal Dahal, zapowiedział, że armii i policja zostaną użyte do pomocy w akcji ratunkowej na terenie kraju. 


Trzęsienia ziemi w Nepalu

Trzęsienia ziemi są częste w Nepalu, który leży w miejscu głównego uskoku geologicznego, w którym indyjska płyta tektoniczna wciska się w płytę eurazjatycką, tworząc pasmo Himalajów.

W 2015 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 spowodowało śmierć blisko 9 tysięcy osób, a miliony pozbawiło dachu głową. 


Fot. Trzęsienie ziemi w Nepalu/X: @GlobeEyeNews

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka