Centralny Port Komunikacyjny. Fot. CPK
Centralny Port Komunikacyjny. Fot. CPK

CPK, CBA, IPN, kontrakty zbrojeniowe. Polacy podpowiadają nowej władzy w sondażu

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 246
Zapowiedzi nowego rządu wskazują na to, że Centralny Port Komunikacyjny raczej nie powstanie. Niepewny jest również los CBA oraz IPN. Polacy w najnowszym sondażu wypowiedzieli się, co o tym sądzą. Politycy nowego obozu rządzącego mogą być zdziwieni wynikami badania dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Bez CPK, CBA i IPN 

Skład nowego rządu i umowa koalicyjna partii opozycyjnych zostaną przedstawione w ciągu kilku dni. Poszczególni politycy w mediach zdążyli już jednak przedstawić poszczególne plany. Przede wszystkim posłowie KO deklarują wstrzymanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który był głośnym pomysłem PiS, a m.in. Donald Tusk mówił, że nie jest on potrzebny. 

Niepewny jest także los Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który przede wszystkim chce zlikwidować Lewica. Z kolei jeśli chodzi o zbrojenie armii, to nie padły żadne większe deklaracje z ust polityków opozycji. Jedynie Tomasz Siemoniak powiedział, że "armia zawodowa powinna liczyć optymalnie 150 tys. żołnierzy". 


Co sądzą Polacy? 

O pomysły i plany nowego rządu, po raz pierwszy zapytano Polaków w sondażu pracowni United Surveys dla radia RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Jeśli chodzi o CPK, to 51,3 proc. respondentów chce, aby po zmianie władzy kontynuowana była budowa portu. Przeciwnego zdania jest 39,7 proc. badanych, zaś 9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Jeśli chodzi natomiast o CBA i IPN, to w obu przypadkach Polacy twierdzą, że powinny pozostać. Za Centralnym Biurem Antykorupcyjnym opowiedziało się 61 proc. respondentów, przeciwko 27,5 proc., a 12,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Z kolei za pozostawieniem IPN opowiada się 64,7 proc. badanych, przeciwko 23 proc. ankietowanych, a 12,2 proc. "nie wie". 

Badani jednoznacznie dali też odpowiedź, co z dalszym zbrojeniem dla armii. 76,2 proc. uczestników badania uważa, że nowy rząd powinien kontynuować politykę w sferze kontraktów. Na zmiany w tym zakresie liczy 17,7 proc. pytanych. 

Ogromny odsetek badanych wskazało, że powinna nastąpić budowa elektrowni atomowej, bo aż 85 proc. 

MP

Centralny Port Komunikacyjny. Fot. CPK

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka