Długo za nim tęskniliśmy. Pierwszy sondaż po wyborach

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Poparcie dla partii politycznych, które dostały się do Sejmu po głosowaniu 15 października, praktycznie się nie zmieniło. Liderem wciąż jest PiS przed Koalicją Obywatelską.

To pierwszy taki sondaż

W „pierwszym powyborczym sondażu preferencji partyjnych” przeprowadzonym przez IBRiS, widać „spadek mobilizacji elektoratów” - podaje "Rzeczpospolita". 

„Deklarowana frekwencja jest znacznie niższa niż ta, z którą mieliśmy do czynienia podczas wyborów 15 października. Chęć głosowania wyraziło w sondażu tylko 56,6 proc. respondentów. Trzy tygodnie temu do urn poszła natomiast rekordowa liczba uprawnionych: 74,38 proc.” - czytamy w gazecie.  


PiS i KO lekko tracą 

Niewielkie różnice w stosunku do wyniku wyborów widoczne są w poparciu dla największych partii.

PiS uzyskałby obecnie 32,6 proc., podczas gdy w wyborach było to 35,38 proc. Lekki spadek poparcia zalicza także KO - uzyskała 29,2 proc., a w wyborach 30,70 proc. Na Trzecią Drogę chciałoby oddać głos 15,4 proc., a 15 października było to 14,40 proc. poparcia.

Nowa Lewica w sondażu może liczyć na 9,1 proc. (8,6 proc. w wyborach), a Konfederacja - 7,1 proc. (7,6 proc. 15 X).

Sondaż zrealizowany przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 3–5 listopada, czyli już po wstępnych rozmowach między trzema partiami, które budują nowy obóz rządowy. 


Fot. Siedziba PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka