Tak miło między PiS a PSL jeszcze nie było. Andrzej Duda zrobił to celowo?

Redakcja Redakcja PSL Obserwuj temat Obserwuj notkę 157
Prezydent w orędziu desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego, czyniąc z Marka Sawickiego marszałka seniora nowej kadencji. Wytypowany szef rządu ma dwa tygodnie na zebranie większości od daty pierwszego posiedzenia Sejmu. Tymczasem Władysław Kosiniak-Kamysz i Marek Sawicki nie kryją zaskoczenia decyzją Andrzeja Dudy. Gratulował im rzecznik PiS.

Wybór Marka Sawickiego może być zaskoczeniem, ponieważ PiS chwaliło swoje kandydatury na marszałka seniora - Bożenę Borys-Szopę i Antoniego Macierewicza. W kuluarach krążyła nawet plotka z Jarosławem Kaczyńskim, który mógłby otworzyć pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Wybór jednak padł na Marka Sawickiego. 


Andrzej Duda w superlatywach o Sawickim

- Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa, dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy, dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - chwalił byłego ministra rolnictwa w rządzie PO-PSL Andrzej Duda. Przypadkowo? 

PiS do zebrania większości (ma 194 mandaty) potrzebowałby 18 posłów Konfederacji. Wiadomo, że nie wszyscy z PSL zaakceptowaliby współpracę z Morawieckim, nawet, jeśli na taką przystaliby liderzy. Partia Razem liczy 7 mandatów, a im bliżej jest w polityce socjalnej do PiS niż do KO. Wówczas brakowałoby 12 "szabel" do 231. Ludowcy mają ich 27 w nowym Sejmie. Przed Morawieckim intensywny czas rozmów, choć szanse na powodzenie ma niewielkie. 


PSL dziękuje prezydentowi Dudzie 

- Przyznam, że zaskoczyła mnie propozycja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy! Jest mi niezmiernie miło i dziękuję za zaufanie. Z satysfakcją przyjmuję powierzoną mi funkcję. Będę działał zgodnie z Konstytucją i regulaminem Sejmu Rzeczpospolitej Polski - napisał po decyzji prezydenta Sawicki. 

- Marszałkiem seniorem będzie Marek Sawicki. To świetny i doświadczony parlamentarzysta, który daje gwarancję odpowiedniej i sprawnej inauguracji prac Sejmu nowej kadencji. Gratulacje - nie krył satysfakcji Władysław Kosiniak-Kamysz. 

- Gratulacje - zareagował rzecznik PiS Rafał Bochenek. 

Zgodnie z zapowiedzią Morawieckiego, Kosiniak-Kamysz w potencjalnym rządzie z PiS mógłby liczyć nawet na fotel premiera. W koalicji z KO i Trzecią Drogą otrzyma tekę wicepremiera, a PSL przypadnie m.in. resort rolnictwa. Jeśli w pierwszym kroku Morawieckiemu nie uda się zebrać większości, w drugim decyduje już Sejm. Większość wówczas będą miały trzy partie opozycji. 

Fot. Andrzej Duda i Marek Sawicki/KPRP/screen/Canva

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka