fot. PAP
fot. PAP

Klamka zapadła. Będą uchwały ws. powołania sędziów TK, wyroku o aborcji i nie tylko

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 236
Uchwały unieważniające wybór sędziów TK są już gotowe, ale żeby je szybko wykonać powinien być już nowy rząd - powiedział w czwartek w TOK FM szef klubu KO Borys Budka. Wolałbym, by byli nowy premier i nowy minister sprawiedliwości - dodał. Nowa władza uchwałami chce zmienić również układ personalny w KRS.

Budka: Uchwały o sędziach-dublerach i KRS gotowe

Borys Budka pytany o to, czy podczas kolejnego posiedzenia Sejmu 21 listopada przyjęte zostaną uchwały unieważniające wybór "sędziów dublerów TK" w 2015 r., Budka odparł, że zależy to od zaproponowanego przez marszałka Sejmu, Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów porządku obrad.

- Uchwały są gotowe, ale oprócz podejmowania takich deklaracji jest jeszcze element wykonania pewnych rzeczy. Dla mnie najważniejsze jest, by uchwały mogły być szybko wykonane, więc wolałbym, by w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów byli nowy premier i nowy minister - wyjaśnił.

Pytany o doniesienia "Pulsu Biznesu" w kwestii ewentualnej konieczności zwrotu pensji pobieranych dotychczas przez tych sędziów, Budka odparł, że jest zwolennikiem egzekwowania prawa. - Jeżeli ktoś nienależnie pobiera jakieś świadczenia, to powinien je zwrócić. Nie mówimy wyłącznie o sędziach "dublerach", ale i wszystkim, co dzieje się w rządowych mediach i spółkach Skarbu Państwa. Zawierane są tam umowy mające zagwarantować bardzo wysokie odprawy, zakazy konkurencji. Polskie prawo jest przygotowane na takie sytuacje - zapewnił Budka.

Jak wyjaśnił, gotowa jest również uchwała stwierdzająca wadliwość obsadzenia Krajowej Rady Sądownictwa. - Wszystko jest gotowa, ale uchwały muszą być wykonane. Nie chciałbym sytuacji, w której jeszcze urzędujący minister sprawiedliwości będzie udawał, że uchwały są nielegalne. Trzeba podejmować określone uchwały, a potem bardzo szybko je realizować - podkreślił.

Konstytucjonalista: Byłoby to bezprawne

Mecenas Ryszard Piotrowski w TVN24 ostrzegał, że poddawanie pod głosowanie ustawy ws. unieważnienia wyroków czy składu personalnego TK, będzie nielegalne. - Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziego czy sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją - komentował konstytucjonalista w rozmowie z PAP. 

- Konstytucja wyklucza uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie - przypomniał prawnik. - Nie ma przepisu prawa, który by przewidywał możliwość stwierdzenia przez Sejm nieważności uchwały Sejmu ws. wyboru sędziego TK - wskazał. 

MB

Fot. Trybunał Konstytucyjny. Źródło: PAP/Albert

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj236 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka