Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

„Spotkania ze sztuką” z PGE po raz drugi – konkurs dla uczniów szkół podstawowych

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Fundacja PGE zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”, którego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży z mniejszych miejscowości polskiego malarstwa poprzez zachęcenie ich do aktywności artystycznej i obcowania ze sztuką. Tematem tegorocznej edycji jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Prace konkursowe można przesyłać do 4 stycznia 2024 roku. Jest się o co starać, bowiem laureaci stają w szranki nie tylko o nagrody indywidualne, ale też o wycieczki dla całych klas.

– Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów. Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji tego projektu. Chcemy, umożliwić jeszcze większej liczbie młodych ludzi z małych miejscowości, kontakt ze sztuką, zabierając ich do najważniejszych muzeów sztuki w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Konkurs „Spotkania ze sztuką” umożliwia dzieciom i młodzieży z klas I-VIII szkół podstawowych zaprezentowanie swoich umiejętności plastycznych, a także daje możliwość odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce. Jest on skierowany do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców.

Wygrywają całe klasy

Tegorocznym zadaniem konkursowym jest przedstawienie przez ucznia własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Prace powinny być przygotowane na papierze technicznym w formie płaskiej w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa), węgiel. Uczniowie klasy wybierają wyłącznie jedną pracę, którą następnie zgłaszają jako pracę konkursową i dostarczają do organizatora konkursu w terminie od 27 listopada br. do 4 stycznia 2024 roku. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII według ustalonych kryteriów: zgodność z tematyką konkursu, walory estetyczne pracy oraz oryginalność wykonania.

Wspólny wybór najlepszej pracy może zaowocować nagrodą dla całej klasy laureata, bowiem organizator zaprasza laureatów wraz z całą klasą i opiekunem na jednodniową wycieczkę do wybranego przez klasę jednego z pięciu objętych mecenatem PGE Muzeów Narodowych w Polsce:

  • Muzeum Narodowego w Warszawie,
  • Muzeum Narodowego w Lublinie,
  • Muzeum Narodowego w Gdańsku,
  • Muzeum Narodowego w Kielcach
  • Muzeum Narodowego w Krakowie,

Cała klasa będzie miała możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej. Dodatkowo, autorzy zwycięskich prac otrzymają indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Konkurs trwa od 27 listopada 2023 r. do 4 stycznia 2023 r. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 stycznia 2024 r., natomiast lekcje muzealne odbywać się będą od lutego do 10 czerwca 2024 r. 

Szczegółowe informacje o konkursie „Spotkania ze sztuką” wraz z kartą zgłoszeniową znajduje się na stronie internetowej: www.spotkaniazesztuka.pl

Komentarze