Donald Tusk. Fot. PAP
Donald Tusk. Fot. PAP

Zmiany w traktatach unijnych. Polacy mają jasne oczekiwania wobec polityków

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
W sondażu United Surveys zadano pytanie „czy polski rząd powinien przyjąć propozycję zmian traktatowych, w tym zrezygnować z zasady jednomyślności (czyli zrezygnować z prawa weta) w przypadkach takich, jak: sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo i obrona, jednolity rynek, gospodarka i budżet, kwestia rozszerzenia UE o kolejne kraje”.

Zmiany w unijnych traktatach. Polacy mają jasne zdanie

Wynik sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” jest jasny. Pytanie, czy będzie traktowany poważnie nie tylko przez trzeci rząd Mateusza Morawieckiego, ale również przez spodziewany rząd Donalda Tuska, który ma powstać w połowie grudnia tego roku.

Większość Polaków oczekuje, że polski rząd nie zgodzi się na zmiany w traktatach unijnych, które proponuje Parlament Europejski - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. 


52 proc. Polaków oczekuje, że polski rząd nie zgodzi się na zmiany w traktatach unijnych

Przeciw zmianom w traktatach unijnych wypowiada się 52 proc. badanych.

W sondażu United Surveys zadano pytanie o to, „czy polski rząd powinien przyjąć propozycję zmian traktatowych, w tym zrezygnować z zasady jednomyślności (czyli zrezygnować z prawa weta) w przypadkach takich, jak: sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo i obrona, jednolity rynek, gospodarka i budżet, kwestia rozszerzenia UE o kolejne kraje”.

Ponad 52 proc. Polaków nie chce, aby rząd przyjął propozycję zmian traktatów Unii Europejskiej. Rezygnację z prawa weta popiera z kolei ponad 32 proc. respondentów. 15,2 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Propozycje traktatowych zmian krytycznie oceniają wyborcy Konfederacji i PiS

„Propozycje traktatowych zmian szczególnie krytycznie oceniają wyborcy Konfederacji. Przeciw zniesieniu weta jest 98 proc. zwolenników tej partii” - czytamy na profilu RMF na X (dawniej Twitter).

Jak wyjaśniono, „zmian nie popiera także 74 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, a także głównie osoby o bardzo niskich dochodach, złej kondycji finansowej i przed 30. rokiem życia”.


Zniesienie prawa weta w decyzjach Unii popierają z kolei głównie zwolennicy Koalicji Obywatelskiej

„Zniesienie prawa weta w decyzjach Unii popierają z kolei głównie zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (łącznie 67 proc.) i Lewicy (łącznie 79 proc.)” - zaznaczono w komentarzu do wyników sondażu.

„W ostatnim czasie w Unii Europejskiej toczy się zacięta dyskusja na temat przyszłego funkcjonowania Wspólnoty. 22 listopada Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie z propozycją zmian traktatowych ograniczających między innymi prawo weta. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu” - czytamy na profilu RMF na X .

Jak wyjaśniono, „przegłosowany dokument nie wprowadza jednak żadnych zmian legislacyjnych”, bo jest „to zbiór opinii, refleksji, politycznych postulatów”.

Unia Europejska chce znacznego rozszerzenia "kompetencji współdzielonych"

„Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwo, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, a także przemysł i edukację” - czytamy na platformie X RMF FM.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl został wykonany w dniach 24–26 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).

KW

Donald Tusk. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka