Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Fot. CC0
Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Fot. CC0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Sprawdź, czy możesz zatankować swój samochód

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych zostanie wprowadzony nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna silnikowa E10, która zastąpi dotychczas dystrybuowaną E5. Nie każdy samochód będzie można jednak zatankować tym paliwem. Przygotowano specjalną wyszukiwarkę.

Nowa benzyna na polskich stacjach 

Od 1 stycznia 2024 benzyna silnikowa E10 zastąpi dotychczas dystrybuowaną E5. Wprowadzenie jej na rynek jest efektem długofalowej strategii unijnej, która zakłada zapobieganie kryzysom paliwowym i uniezależnienie Europy od paliw z Rosji. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Polska będzie 18. krajem w Unii Europejskiej, który wprowadzi nową benzynę. Skorzystać na niej mają przede wszystkim kierowcy, ponieważ jej cena powinna być niższa. 


Paliwo E10 to benzyna zawierająca w swoim składzie o 5 proc. więcej biokomponentów niż dostępna do tej pory benzyna E5. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie samochody są przystosowane do stosowania benzyny E10. Informację na ten temat znaleźć można w instrukcji obsługi pojazdu lub na wewnętrznej części klapki wlewu paliwa. Stosowanie E10 w nieprzystosowanych do tego pojazdach może poskutkować kosztownymi w naprawie usterkami.

Które samochody mogą tankować nowe paliwo? 

Jak podkreśla w komunikacie Ministerstwo Klimatu, "znaczna większość" pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 r. jest przystosowana do stosowania benzyny silnikowej E10. Wielce prawdopodobne jest również, że samochody starsze mogą tankować nową benzynę. To jednak warto sprawdzić. 

Ministerstwo przygotowało do tego specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie e10.klimat.gov.pl/. Wystarczy jedynie wpisać markę pojazdu, model oraz rocznik, po czym uzyskamy informację, czy dany pojazd może tankować benzynę E10, czy też nie. 

Jeżeli kierowca nadal nie będzie miał pewności, czy silnik jego pojazdu jest dostosowany do korzystania z paliwa E10, powinien użyć paliwa E5. To nadal będzie dostępne. "Format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny +Premium+ 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5" – czytamy w komunikacie. 

MP

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka