fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Braun na ustach całego świata. Zagraniczne media nie mogą się nadziwić

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 228
Polska znów jest na ustach całego świata, i to w negatywnym świetle. Wszystko przez incydent w Sejmie podczas świętowania Chanuki, kiedy poseł Konfederacji Grzegorz Braun chwycił gaśnicę i rozpylił proszek na menorę (żydowski świecznik), nazywając ją "szatańskim, talmudycznym symbolem". Zagraniczne portale nazywają Brauna "prorosyjskim posłem".

"Braun, prorosyjski członek partii Konfederacja"

"Polski skrajnie prawicowy poseł zgasił świecę chanukową w parlamencie. Wszystkie główne siły polityczne szybko potępiły incydent z udziałem Grzegorza Brauna i powiedziały, że nie będzie tolerancji dla antysemickich i ksenofobicznych zachowań w Sejmie" - przekazała agencja Associated Press.

Za AP tekst na ten temat opublikowały m.in. ABC News oraz "Haaretz" czy "Times of Israel".

"Braun, prorosyjski członek partii Konfederacja, w przeszłości fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w państwo żydowskie” - dodała Agencja.

"Skrajnie prawicowy polityk w Polsce ostro skrytykował "szatański" naród żydowski po użyciu gaśnicy podczas pokazu chanukowego w budynku parlamentu"– czytamy w zagranicznym wydaniu "Newsweeka".


Zagraniczne portale cytują polskich polityków

Na portalu "The Guardian" po skandalu z udziałem posła Konfederacji pojawiła się "relacja na żywo", podczas której w czasie rzeczywistym czytelnicy mogą śledzić wydarzenia w Polsce. "Na nagraniu krążącym w sieci, skrajnie prawicowy poseł Grzegorz Braun gasi świece chanukowe gaśnicą w budynku parlamentu. Osoby wokół niego słychać jak mówią: "Powinieneś się wstydzić". On odpowiada: "Ci, którzy biorą udział w aktach kultu satanistycznego, powinni się wstydzić" - podkreślono.

Brytyjski Daily Mail pisze o szokującym nagraniu, które pokazuje, jak Braun gasi świece, a kilka sekund później jedna z kobiet "desperacko próbuje wyrwać mu gaśnicę, ale skrajnie prawicowy poseł uderza ją w twarz białym proszkiem". Chodziło o lekarkę - uczestniczkę chanukowej uroczystości, Magdalenę Gudzińska-Adamczyk, która usiłowała przeszkodzić posłowi Konfederacji w jego akcji.

W relacji pojawiają się komentarze polskich i zagranicznych polityków. Odnotowano, że partia Konfederacja w mediach społecznościowych "potępiła zachowanie posła Grzegorza Brauna". 

AP cytuje też wypowiedź marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który zapowiedział, że "nie będzie tolerancji dla antysemickich i ksenofobicznych zachowań w polskim parlamencie".

Francuskie portale cytują wypowiedź Donalda Tuska: "Stało się coś niedopuszczalnego, co nigdy więcej nie powinno się powtórzyć, to hańba" – powiedział nowy premier Polski.


Grzegorz Braun srogo ukarany za incydent z gaśnicą

Agencja Reuters podkreśliła, że "Braun opuścił salę, ściskając dłonie innym skrajnie prawicowym prawodawcom". Ale zauważyła też, że zaraz po zdarzeniu głos zabrał polski kardynał Grzegorz Ryś. "W oświadczeniu na platformie X napisał, że wstydzi się za działanie Brauna" - przekazuje agencja.

Oburzenie zachowaniem Brauna publicznie wyrazili również zagraniczni dyplomaci: ambasador Izraela Yacov Livne oraz ambasador USA Mark Brzezinski. Ich wypowiedzi również cytują zagraniczne portale.

Po tym "wyczynie" Brauna marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury. Te działania polskiego parlamentu także odnotowały zagraniczne portale. Zaznaczono, że po incydencie świece chanukowe zapłonęły ponownie.

ja

Na zdjęciu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową w Sejmie w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara


Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka