Program "Mieszkanie na start" ma ruszyć jeszcze w tym roku. Fot. CC0
Program "Mieszkanie na start" ma ruszyć jeszcze w tym roku. Fot. CC0

Kredyt 2 proc. na mieszkanie wygaszony. Rząd Tuska proponuje coś w zamian

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zapowiedział program "Mieszkanie na start". Ma on ruszyć od połowy roku, a w budżecie państwa przewidziano na ten cel 500 mln złotych.

Nowy program i kryteria dochodowe 

Minister wskazał, że na razie to propozycja resortu, która będzie jeszcze konsultowana. – Na ten program na 2024 r. mamy zarezerwowane w budżecie 500 mln zł. Chciałbym powiedzieć, że ten program będzie uruchomiony od połowy tego roku – powiedział Krzysztof Hetman.

Szef resortu rozwoju i Technologii przekazał, że w programie znalazła się propozycja wprowadzenia limitu wiekowego dla singli. – Single będą mogli do 35. roku życia korzystać z tego programu – powiedział.

Hetman poinformował, że propozycja programu zakłada także kryteria dochodowe.– Nasza propozycja zakłada, że dla 1-osobowego gospodarstwa limit to 10 tys. zł brutto, 2-osobowego - 18 tys. zł brutto – powiedział. Dalej kolejno jest to: dla gospodarstwa domowego 3-osobowego - 23 tys. zł, dla gospodarstwa domowego 4-osobowego - 28 tys. zł oraz dla gospodarstwa domowego 5-osobowego - 33 tys. zł.


Nawet 50 tys. kredytów 

Podczas spotkania z dziennikarzami minister Hetman zaznaczył, że ministerstwo planuje udzielić ok. 50 tys. kredytów. Dla jednoosobowego i dwuosobowego gospodarstwa domowego dopłata do kredytu wyniesie 1,5 proc., dla trzyosobowego gospodarstwa wyniesie 1 proc., dla czteroosobowego wyniesie 0,5 proc., a dla pięcioosobowego 0 proc.

Od wielkości gospodarstwa domowego będzie zależała również wysokość kredytu. Dla 1-osobowego gospodarstwa domowego wyniesie 200 tys. zł, dla 2-osobowego 400 tys. zł, dla 3-osobowego 450 tys. zł, dla 4-osobowego 500 tys. zł, a dla 5-osobowego 600 tys. zł. Limity te dotyczyć mają części kredytu z dopłatą, druga część ma być udzielana na komercyjnych warunkach. 

Nowością w tym programie jest to, że będą nim objęte osoby partycypujące w kosztach budownictwa społecznego. Choć rozwiązanie ma wspierać zakup pierwszego mieszkania, to będzie wyjątek dla rodziny pięcioosobowej. Jak mówił Hetman, jeżeli taka rodzina będzie chciała mieć większe mieszkanie w ramach tego programu, będzie mogła uzyskać wsparcie. 

Odpowiedź na zakończenie "Bezpiecznego kredytu" 

"Mieszkanie na start" jest odpowiedzią na wyczerpany limit na dopłaty do "Bezpiecznego kredytu". ""W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2 proc. Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców" – podało pod koniec roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Obowiązująca od 1 lipca br. ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "Bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" miały być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "Bezpieczny kredyt" mógł być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadził gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie mogł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można było skorzystać z gwarancji BGK. Dopłata do rat przysługiwała przez 10 lat. 

MP

Program "Mieszkanie na start" ma ruszyć jeszcze w tym roku. Fot. CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka