Abp Marek Jędraszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. PAP/Canva
Abp Marek Jędraszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. PAP/Canva

Abp Jędraszewski nie przyjdzie na pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Kuriozalny powód

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Arcybiskup Marek Jędraszewski nie weźmie udziału w pogrzebie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - ustaliła Interia. W czasie uroczystości pogrzebowych nonkonformistycznego kapłana katolickiego obrządku łacińskiego i ormiańskiego, krakowski metropolita zamierza spotkać się z przedstawicielami małopolskiej Solidarności.

Msza pogrzebowa księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego 

Msza pogrzebowa księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego rozpocznie się w czwartek o godz. 12.00 w kościele w podkrakowskich Radwanowicach. Duchowny zostanie pochowany na cmentarzu w Rudawie. Zdaniem organizatorów w ostatnim pożegnaniu ks. Isakowicza-Zaleskiego może wziąć udział nawet kilka tysięcy wiernych. 

Jak ustaliła nieoficjalnie Interia, podczas pogrzebu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wielokrotnego gościa i rozmówcy Salon24.pl, zabraknie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego (w swoim materiale opiniotwórczy portal pisze o „księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zalewskim”). 

– Przez wiele lat nieformalnym zwyczajem było, że krakowscy kardynałowie brali udział w pogrzebach księży. Hierarchowie, jako ojcowie duchowni, w ten sposób wyrażali szacunek do zmarłego kapłana. To się zmieniło za czasów arcybiskupa Jędraszewskiego. Ten selekcjonuje uroczystości pogrzebowe i nie pojawia się na każdych. Pojawia się raczej na pogrzebach księży, którzy pracowali w kurii albo piastowali wysokie stanowiska – mówi anonimowo Interii jeden z duchownych. 


Arcybiskup Jędraszewski woli spotkanie opłatkowe z Solidarnością

W czasie, kiedy będą trwały uroczystości pogrzebowe księdza Isakowicza-Zaleskiego, arcybiskup Jędraszewski będzie uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym małopolskiego oddziału NSZZ Solidarność. Odbędzie się ono w domu kolejarza przy ul. św. Filipa w Krakowie. Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 14.00, w czasie gdy najpewniej będą jeszcze trwały uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. 

Przypomnijmy, że należący do krakowskiej diecezji duchowny zmarł 9 stycznia nad ranem w szpitalu w Chrzanowie (woj. małopolskie). Krakowska kuria przez długi czas na swoich stronach nie podawała informacji o śmierci księdza, chociaż ta pojawiła się w wielu mediach. 


Terlikowski: Małość arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Mocno skrytykował to publicysta Tomasz Terlikowski: „Jeśli chcecie zobaczyć małość arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, to zajrzyjcie na stronę archidiecezji krakowskiej. Ani słowa nie znajdziecie na niej o śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Ale nie zapomniano o wykreśleniu go z listy duchownych diecezji”.

„Przyboczni arcybiskupa zadbali o to, żeby ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie bił po oczach arcybiskupa, żeby swoją śmiercią nie denerwował pryncypała” - ostro spuentował publicysta, który jest częstym rozmówcą Salon24.pl. 

Dopiero ponad dobę od śmierci księdza Isakowicza-Zaleskiego krakowska kuria poinformowała o tym na swoich stronach. Zdaniem kościelnych biurokratów zwłoka w tej sprawie nie była celowa.

KW

Źródło zdjęcia: Abp Marek Jędraszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. PAP/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo