Adam Bodnar (L), Andrzej Duda (P). Fot. PAP/PAP/	PAP/Leszek Szymański / Canva
Adam Bodnar (L), Andrzej Duda (P). Fot. PAP/PAP/ PAP/Leszek Szymański / Canva

Bodnar wysłał akta Kamińskiego i Wąsika do prezydenta. Wniosek: nie korzystać z łaski

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 212
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar poinformował, że w dniu 23 stycznia 2024 r. do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec p. Macieja Wąsika i p. Mariusza Kamińskiego – komunikat tej treści został we wtorek opublikowany na profilu Ministerstwa Sprawiedliwości na X (dawniej Twitter).

Adam Bodnar wysłał akta Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do prezydenta Dudy

„Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny informuje, że w dniu 23 stycznia 2024 r. do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec p. Macieja Wąsika i p. Mariusza Kamińskiego.

Do akt załączony został wniosek o nie skorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem PG.

Opinia Prokuratora Generalnego nie jest wiążąca dla Prezydenta” [pisownia oryginalna - red.] - czytamy na profilu X (dawniej Twitter) Ministerstwa Sprawiedliwości. 


Wiceminister Ejchart: Adam Bodnar nie przetrzymuje akt

Wcześniej - we wtorek rano - wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart mówiła w Polsat News, że jeszcze tego samego dnia minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar może przekazać te dokumenty prezydentowi.

Wiceminister mówiła, że opinia PG wymaga znajomości akt. "Te akta są bardzo obszerne. To są również akta tajne. Jest ich, jeżeli dobrze pamiętam, 38 tomów. Samo uzasadnienie ma kilkadziesiąt stron. Przygotowanie takiej opinii po prostu zajmuje czas. Na pewno nie jest tak, że pan prof. Adam Bodnar, prokurator generalny przetrzymuje te akta" - mówiła Ejchart.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności. Dwa tygodnie temu policja zatrzymała Kamińskiego i Wąsika, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych.

Prezydent Andrzej Duda w pierwszej połowie stycznia poinformował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego, na podstawie Kodeksu postępowania karnego, wobec obu skazanych. Wkrótce potem Bodnar potwierdził, że otrzymał pismo prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika i wszczął postępowanie ułaskawieniowe na podstawie Kpk.

Dopytywany, ile potrwa ta analiza, Bodnar odpowiedział wtedy, że "kilka dni". "To stanowisko, to nie jest stanowisko, które polega na analizie całych akt postępowania, tylko raczej pod kątem procedury ułaskawieniowej. Ja przekażę akta ze stanowiskiem, a później już wszystko w rękach prezydenta, co on z tym zrobi" - mówił Bodnar w połowie stycznia.

KW

Źródło zdjęcia: Adam Bodnar (L), Andrzej Duda (P). Fot. PAP/PAP/ PAP/Leszek Szymański / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka