Prokuratura Krajowa zawiesiła śledztwo dotyczące rakiety w Przewodowie. Fot. commons.wikimedia.org
Prokuratura Krajowa zawiesiła śledztwo dotyczące rakiety w Przewodowie. Fot. commons.wikimedia.org

Wybuch rakiety w Przewodowie. Prokuratura podjęła ważną decyzję

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Wybuchem rakiety w Przewodowie w 2022 roku żyła cała Polska. W wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn. Teraz Prokuratura Krajowa, która prowadziła w tej sprawie śledztwo, postanowiła je zawiesić.

Śledztwo zawieszone 

Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek, że zawiesiła śledztwo dotyczące wybuchu rakiety w Przewodowie (woj. lubelskie).

Śledztwo zostało zawieszone z powodu brak jakiejkolwiek współpracy Ukrainy w wyjaśnianiu tej tragedii. "Śledztwo dotyczące eksplozji rakiety w Przewodowie zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą dalsze prowadzenie postępowania polegającą na oczekiwaniu na wykonanie wniosków skierowanych o międzynarodową pomoc prawną" - poinformował we wtorek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Informacje o zawieszeniu śledztwa jako pierwsze podało RMF24.


Rakieta spadła na magazyn w Przewodowie 

Do wybuchu pocisku we wsi Przewodów w woj. lubelskim, leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej, doszło 15 listopada 2022 roku, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Eksplozja zabiła dwóch mężczyzn: 59-letniego traktorzystę i 60-letniego kierownika magazynu.

Jak później informowały polskie władze, na teren suszarni zbóż spadła najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że to wynik nieszczęśliwego wypadku. Pod koniec września ubiegłego roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazywał z kolei, że z ustaleń śledztwa wynika, że była to rakieta ukraińska.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu pracowali prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańscy eksperci. W oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci.

MP

Prokuratura Krajowa zawiesiła śledztwo dotyczące rakiety w Przewodowie. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo