Klamka zapadła. Rada nadzorcza zdecydowała o przyszłości Obajtka

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 157
Daniel Obajtek z dniem 5 lutego 2024 r. przestanie kierować spółką Orlen. Tak zdecydowała zwołana dziś rada nadzorcza koncernu multienergetycznego. Obajtek był prezesem Orlenu od 2018 roku.

Jest decyzja Orlenu ws. prezesa 

Rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - zakomunikowało biuro prasowe Orlenu. "Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku" - brzmi komunikat Orlenu. 

- Oddałem się do dyspozycji rady nadzorczej Orlenu - zapowiadał Obajtek dziś rano w Radiu ZET. Jak mówił z kolei dla "Pulsu Biznesu", daje sobie miesiąc na przemyślenie dalszej kariery w polityce.   

"Dalszy rozwój Orlenu, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy ORLEN, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje" - oświadczył Obajtek w komunikacie prasowym. 

Ustępujący prezes Orlenu podsumował też swoją pracę w mediach społecznościowych. Ostatnie lata to dla Grupy Orlen czas najszybszego rozwoju w jej historii. Zbudowaliśmy nie tylko jedną z największych firm w Europie, ale przede wszystkim koncern, który w chwili próby zapewnił Polsce odporność na kryzys energetyczny, jakiego nie widziano na świecie od lat. Dziś ORLEN to także jedyna firma, która może udźwignąć ciężar transformacji energetycznej Polski i całego regionu. Jesteśmy największym graczem na rynku energetycznym w tej części Europy, a zrealizowane przejęcia na rynkach zagranicznych generują dla Polski i jej obywateli miliardowe przychody - przekazał. 

- Z tej drogi nie ma odwrotu, bo ORLEN jest dziś firmą silną jak nigdy dotąd, opartą o stabilne fundamenty, w świetnej kondycji finansowej. Więcej o tym, co udało nam się zrealizować w ciągu ostatnich lat prezentujemy poniższym w raporcie. Zachęcam do zapoznania się i przekazywania dalej - dodał Obajtek. 


Kariera polityczna Daniela Obajtka 

Daniel Obajtek polityczną karierę zaczynał w 2006 roku jako wójt gminy Pcim. Wraz z dojściem do władzy PiS po 2015 roku, w latach 2016–2017 został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, następnie członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa. W okresie 2017-2018 był szefem grupy Energa. Od 2018 roku kierował Orlenem. 


Fot. Stacja Orlenu

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka