Donald Tusk
Donald Tusk

Premier wbija szpilę prezydentowi. Oberwało się też innym politykom PiS

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 153
Premier Donald Tusk udostępnił ironiczny wpis na swoich kontach w mediach społecznościowych, w którym wyśmiewa się z polityków PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Post szefa rządu powstał po medialnych doniesieniach o tym, że głowa państwa użyje wszelkich możliwych środków do powstrzymania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, które chce wprowadzić nowa władza.

Rząd zmieni skład TK ustawą? Padły konkretne zapowiedzi

"Gazeta Wyborcza" podała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu koalicja rządząca planuje skupić się na kwestiach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Według gazety, Sejm za pośrednictwem uchwał może stwierdzić m.in. wadliwość wyboru: tzw. sędziów dublerów (Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego) oraz Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Medialne doniesienia mówią o dwóch scenariuszach. Pierwszy zakłada, że Sejm przyjmie uchwałę głoszącą, iż "sędziowie-dublerzy oraz Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, bo nigdy nie zostali prawidłowo powołani". Drugi z kolei ma obejmować zmiany w Konstytucji. "Tusk zaproponował, by nowych sędziów wyłonił Sejm większością 3/5 głosów, co wiązałoby się z jednym – na wybór musieliby się zgodzić zarówno politycy PiS jak i PO. A to – w zamyśle Tuska – miałoby dawać gwarancję apolityczności nowych sędziów TK" – pisze Interia.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

Prezydent reaguje na medialne doniesienia

Na te doniesienia ze wściekłością miał zareagować prezydent Andrzej Duda. Dziennikarze portalu Onet.pl dowiedzieli się, że  Duda szykuje plan mający powstrzymać "zamach" na Trybunał Konstytucyjny, który za pomocą sejmowych uchwał chce przeprowadzić nowy rząd i sejmowa większość.

Głowa państwa ma zadziałać w tej sprawie stanowczo. "Jeśli rząd chce wojny, to ją w końcu dostanie" - dowiedzieli się dziennikarze Onetu od informatora z kręgu prezydenta.

Tusk dolewa oliwy do ognia. Zażartował z prezydenta

Do medialnych doniesień na temat planów prezydenta odniósł się premier na swoich kontach w mediach społecznościowych. Szef rządu ironicznie odniósł się do pomysłu obrony TK przez prezydenta Dudę.

- Prezydent jest gotów użyć wszelkich środków do obrony konstytucji, prezes Kaczyński chce walczyć o niezależną prokuraturę, premier Morawiecki troszczył się nieustannie o prawidłowe używanie Pegasusa. Czekam na oświadczenie pana Czarnka w kwestii praw człowieka - czytamy na profilu Donalda Tuska na platformie X.


MB

Fot. Donald Tusk. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka