Zamiast laptopów będą tablety? Fot. Screenhot
Zamiast laptopów będą tablety? Fot. Screenhot

Rodzice się zmartwią. Nie ma pieniędzy na kontynuację jednego z flagowych projektów PiS

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Program laptop dla uczniów, to jeden z flagowych projektów PiS w systemie edukacji. Okazuje się, że nowy rząd chciałby kontynuować pomysł, ale w budżecie nie ma pieniędzy zabezpieczonych na ten cel. – Bałagan i wielkie nieporozumienie, jeżeli chodzi o rozliczanie tego programu z 2023 roku – ocenił w TVN 24 minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Zamiast laptopów mogą być tablety 

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w poniedziałek w TVN 24 wyraził chęć kontynuowania programu laptop dla ucznia, ale zaznaczył, że obecnie w budżecie nie ma pieniędzy zabezpieczonych na ten cel. 

– U mnie chęci są, ale jak nie ma pieniędzy i są problemy z tym, jak to rozliczyć, to dzisiaj mogę powiedzieć - więcej znaków zapytania, niż przestrzeni na to, żeby to robić. Chciałbym to robić, ale nie jestem przekonany, czy jesteśmy w stanie ten program zmodelować tak, żeby czwartoklasista, jego rodzic i też nauczyciel byli z niego zadowoleni – powiedział. Jak dodał, w jego "myśleniu perspektywicznym jest to, że powinny to być inne urządzenia", na przykład tablety.

Zaznaczył jednak, że jego resort rozmawia z ministerstwem edukacji na temat kontynuowania tego projektu.


"Bałagan i wielkie nieporozumienie"

Gawkowski ocenił również, w jakiej kondycji program laptop dla uczniów pozostawił PiS. – Bałagan i wielkie nieporozumienie, jeżeli chodzi o rozliczanie tego programu z 2023 roku. To jest najmniejsza pigułka o tym, co się wydarzyło. Pieniędzy nie było, wydawano je na kredyt, nie wiadomo, co się z nimi stało, jak je wykorzystywano. Nie wiemy, jakie laptopy kupowano i nie wiadomo, jaka była ich redystrybucja na sam koniec – przekonywał minister cyfryzacji w TVN 24. 

Laptopy dla czwartoklasistów 

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

MP

Na zdjęciu tablet zamiast laptopa dla czwartoklasisty. Fot. Screenshot

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo