Killer Mike zatrzymany przez policję. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT, X/@DailyLoud
Killer Mike zatrzymany przez policję. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT, X/@DailyLoud

Najpierw odebrał nagrody, a potem wyprowadziła go policja. Skandal na Grammy

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W niedzielę odbyła się coroczna gala rozdania nagród muzycznych Grammy 2024. Gwiazdą wieczoru została piosenkarka i autorka tekstów Taylor Swift, która jako pierwsza w historii artystka po raz czwarty otrzymała to wyróżnienie za album roku. Show skradło jednak zatrzymanie przez policję rapera Killera Mike'a, który wcześniej odebrał trzy nagrody.

Opuścił Grammy w kajdankach 

Do niebywałego skandalu doszło podczas ceremonii rozdania nagród Grammy w Los Angeles. Raper Killer Mike został zatrzymany i wyprowadzony w kajdankach z Crypto.com Arena w Los Angels. Policja zrobiła to kilka chwil po tym, jak uhonorowano go trzema statuetkami.

Na nagraniu wideo opublikowanym przez portal "The Hollywood Reporter” można zobaczyć jak funkcjonariusze wyprowadzają Mike’a w kajdankach. Rzecznik policji poinformował, że zatrzymanie rapera i aktywisty społecznego miało miejsce w następstwie sprzeczki około godziny 16.00 miejscowego czasu, jeszcze przed wręczaniem nagród. Został on aresztowany za wykroczenie.

Mike zdobył w niedzielę Grammy za najlepsze wykonanie rapowe, piosenkę rapową i album rapowy. Odbyło się to w czasie tej części gali, której nie transmitowano jeszcze w ogólnokrajowej telewizji. – W wieku 20 lat pomyślałem, że fajnie jest być handlarzem narkotyków. W wieku 40 lat zacząłem żyć żałując tego, co zrobiłem. W wieku 45 lat zacząłem o tym rapować. W wieku 48 lat stoję tutaj jako człowiek pełen empatii i współczucia z powodu tego, co zrobiłem – mówił Killer Mike.


Taylor Swift gwiazdą Grammy 2024 

Grammy przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, a nagrody uchodzą za najważniejsze w świecie muzyki. Nagroda za album roku, znana jako "The Big Award”, jest traktowana jako najbardziej prestiżowa, obok wyróżnień przyznawanych najlepszemu nowemu artyście, trofeum za nagranie roku i piosenkę roku. Są one wręczane corocznie od pierwszej edycji Grammy w 1959 roku.

Bezprecedensowy sukces na niedzielnej gali rozdania nagród muzycznych Grammy 2024 w Crypto.com Arena w Los Angeles odniosła Taylor Swift. Amerykanka została pierwszą w historii artystką, która po raz czwarty otrzymała to wyróżnienie za album roku. 

Członkowie Akademii uhonorowali w niedzielę Taylor Swift także za najlepszy album wokalny pop. Dziękując za wyróżnienie piosenkarka zdradziła fanom utrzymywany przez dwa lata sekret, zapowiadając wydanie 19 kwietnia najnowszego albumu "The Tortured Poet’s Departmant”.

Grammy 2024 zdominowane przez kobiety 

66. ceremonia Grammy przyniosła także sukces amerykańskiej piosenkarce, autorce tekstów i aktorce Miley Cyrus. Zdobyła zarówno statuetkę jako wykonawczyni przeboju "Flowers” najlepszego nagrania roku oraz najlepszego wykonania utworu pop.

Ubrana w bardzo skąpy strój 31-letnia gwiazda pop była zachwycona otrzymaniem nagrody z rąk Mariah Carey.


Piosenką roku jurorzy obwołali "What Was I Made For?" z filmu “Barbie” w wykonaniu Billie Eilish. Artystka pojawiła się na estradzie z bratem, wyraźnie odróżniając się od skąpo odzianych na ogół laureatek Grammy, w białej bluzce z krawatem i luźnym różowo-czarnym uniformie zapiętym na wszystkie guziki napisem "Barbie”. Wśród osób, którym dziękowała wymieniła m.in. obecną na uroczystości reżyserkę filmu Gretę Gerwig.

W zdominowanej przez kobiety ceremonii za najlepszą nową artystkę uznano Victorię Monet. Jest ona amerykańską piosenkarką R&B i pop oraz autorką tekstów; urodziła się w 1989 roku. "Lubię porównywać się do rośliny, która została zasadzona, a na przemysł muzyczny można patrzeć jak na glebę... Dzisiaj w końcu wyrastam na powierzchnię" – powiedziała podczas przemówienia z okazji przyjęcia nagrody.

Sporo emocji wywołało pojawienie się na scenie raperki Lizzo, która jest oskarżana o molestowanie seksualne i dyskryminację osób niepełnosprawnych. Komentatorzy złośliwie zauważyli, że gdyby była mężczyzną, to nie zaproszono by jej na galę, by wręczała statuetkę.

Wśród innych zwycięzców producentem roku (utworu nieklasycznego) został Jack Antonoff, a autorem tekstu (utworu nieklasycznego) Theron Thomas. Za najlepszy album rockowy “This Is Why” uhonorowano Paramore.

Nowe nagrody i gwiazdy na scenie 

Podczas niedzielnej gali Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, której szefem jest Harvey Mason jr., przyznała łącznie nagrody w 94 kategoriach. W tym roku wzbogaciły je trzy nowe: za najlepsze wykonanie muzyki afrykańskiej, najlepszy album jazzu alternatywnego i najlepsze nagranie tańca popowego.

Galę w Crypto.com Arena, wypełnionej m.in. gwiazdami świata rozrywki, filmu i teatru, uświetnili swymi występami m.in. nazwana matroną wyobraźni i renesansową kobietą 80-letnia Joni oraz Mitchell Billy Joel, który wykonywał tam swoje utwory po raz pierwszy od trzech dekad.

Artystom wręczali statuetki celebryci jak m.in. Meryl Streep i Celine Dion. Galę prowadził po raz czwarty z kolei Trevor Noah, były gospodarz “The Daily Show”.

MP

Killer Mike zatrzymany przez policję. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT, X/@DailyLoud

Czytaj dalej:

Zobacz galerię zdjęć:

Taylor Swift
Taylor Swift Miley Cyrus Victoria Monet Billie Eilish Kylie Minogue Killer Mike Karol G Phoebe Bridgers, Julien Baker, and Lucy Dacus of Boygenius
66th Annual Grammy Awards, fot. ALLISON DINNER

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura