fot. PAP
fot. PAP

Polacy o podwyżkach dla nauczycieli. Wyniki sondażu nie spodobają się Tuskowi i Nowackiej

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Prawie połowa badanych (49 proc.) uważa, że w sprawie podwyżek nauczyciele mają prawo czuć się oszukani. Wśród nich przeważają wyborcy obecnej koalicji rządzącej - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Czy nauczyciele mogą czuć się oszukani skalą podwyżek?

W sondażu zapytano respondentów, czy nauczyciele mogą czuć się oszukani tym, że choć dostaną 30–33 proc. podwyżki, to nominalnie będzie to od 1150 do 1350 zł. Jak przypomniała gazeta, w czasie kampanii wyborczej Donald Tusk obiecywał 30 proc. podwyżki, ale zapewniał, że nie będzie to mniej niż 1500 zł.

Zdaniem 49 proc. ankietowanych nauczyciele mogą czuć się oszukani – przy czym 27,4 proc. respondentów uważa, że zdecydowanie mogą czuć się oszukani. Przeciwnego zdania jest 41 proc. respondentów - z czego 30,2 proc. twierdzi, że raczej nie powinni czuć się oszukani. Natomiast 6,1 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Wśród tych, którzy uważają, że pedagodzy mogą czuć się oszukani, przeważają wyborcy obecnej koalicji rządzącej. Takiego zdania jest 65 proc. ankietowanych, którzy w ostatnich wyborach prezydenckich głosowali na Rafała Trzaskowskiego, 59 proc. wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza i 69 proc. z osób oddających swój głos na Szymona Hołownię. Poczucia oszukania pedagogów nie mają natomiast wyborcy Roberta Biedronia – tak odpowiedziało zaledwie 13 proc. respondentów.

Z kolei tylko 24 proc. głosujących na Andrzeja Dudę i 8 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka uważa, że nauczyciele decyzją o podwyżkach mogą czuć się oszukani.


Nauczyciel mianowany  dostanie tylko 150 zł więcej od nauczyciela początkującego

- Naszym zdaniem należało zdecydowanie zwiększyć różnicę wynagrodzeń między nauczycielem początkującym, a więc tym, który dopiero wchodzi do zawodu, a nauczycielem, który przeszedł już procedurę ubiegania się o status nauczyciela dyplomowanego. Zdecydowanie należy nad tym popracować. W przypadku nauczyciela mianowanego mamy do czynienia z pedagogiem, który przepracował już 6 lat w zawodzie, pokonał procedurę awansu zawodowego, spełnił wymagania określone w artykule 30. ustawy o Karcie Nauczyciela. I na liście płac jest o 150 złotych lepiej uposażony od nauczyciela początkującego. Nic dziwnego, że nauczyciele mianowani czują pewien dyskomfort - mówił w Salonie 24 szef ZNP Sławomir Broniarz.

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. przewiduje podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 proc. To rozwiązanie ma zapewnić, że nauczyciele dostaną po 1,5 tys. zł podwyżki.

Przyjęta ustawa okołobudżetowa na 2024 r. przewiduje podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 proc. To rozwiązanie - zdaniem rządu - ma zapewnić, że nauczyciele dostaną po 1,5 tys. zł podwyżki.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo