Tusk zrugał Republikanów. Ukraińcy cytują polskiego premiera

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 113
Donald Tusk wyraził zaniepokojenie decyzją amerykańskiego Senatu o tym, by nie finansować pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miała ona być połączona ze środkami na rzecz Izraela i Tajwanu oraz politykę migracyjną. - Reagan przewraca się w grobie - napisał premier w mediach społecznościowych.

Pomoc dla Ukrainy i nie tylko odrzucona

Projekt ustawy o wsparciu dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu upadł, zgodnie z przewidywaniami, po tym, gdy przeciwko kompromisowi wypracowanemu po miesiącach żmudnych negocjacji zwróciła się większość Republikanów, zachęcanych do tego przez Donalda Trumpa. 60 mld dolarów miało trafić do Kijowa na dalszą obronę przed zbrodniczą agresją Rosji. Pomysł popierał Joe Biden. 

- Niech kongresmeni nie myślą, że jeśli opowiedzą się przeciwko funduszom dla Ukrainy, nie zostaną osądzeni przez historię - grzmiał amerykański prezydent. - Do tych republikańskich kongresmenów, którzy myślą, że mogą sprzeciwiać się funduszom dla Ukrainy i uniknąć rozliczenia: historia patrzy. Wasze stanowisko w sprawie wsparcia Ukrainy w tym krytycznym momencie nigdy nie zostanie zapomniane - dodał we wtorek Biden. 


Tusk przypomina o Reaganie

Do zablokowania ustawy w amerykańskim Senacie odniósł się Donald Tusk. - Drodzy Republikańscy Senatorowie USA. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się - napisał premier. 

 


Reakcje ukraińskich mediów 

Stanowisko szefa polskiego rządu jest szeroko cytowane na Ukrainie. "Polski premier Donald Tusk skrytykował senatorów amerykańskich Republikanów ws. fiaska w amerykańskim Senacie w głosowaniu nad ustawą, która m.in. przewiduje pomoc dla Ukrainy" - odnotowała "Ukraińska Prawda". 

„Wstydźcie się” — polski premier Donald Tusk potępia amerykańskich Republikanów za podważanie pomocy dla Ukrainy, ponieważ 7 lutego nie głosowali za porozumieniem w Senacie - pisze "The Kyiv Post". 

Wypowiedź Tuska jest też omawiana w magazynie "Politico":

Fot. Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski/KPRM

GW
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj113 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka