fot. Facebook
fot. Facebook

Sędzia wybrana przez neo-KRS prosi, by ją odwołać. "Popełniłam błąd"

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Sędzia SA w Warszawie Anna Kalbarczyk powołana przez tzw. neo-KRS jest pierwszą sędzią, która prosi o cofnięcie nominacji; wysłała w tej sprawie list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara - poinformowało OKO.press.

Sędzia wysłała list do Bodnara. Poprosiła o przeniesienie

Kalbarczyk wysłała list do ministra Bodnara. Poprosiła o delegowanie jej do orzekania w SO Warszawa-Praga, gdzie pracowała przed nominacją do SA w Warszawie.

"Nie jest to komfortowa sytuacja, bo mam świadomość, że popełniłam błąd, przyjmując nominację. Nie powinnam była tego robić" - powiedziała sędzia Kalbarczyk, cytowana przez OKO.press.

W lipcu 2022 r. sędzia zrezygnowała z funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału II wydziału karnego.

Kalbarczyk miała zarzuty dyscyplinarne

W październiku 2023 r. przed wyborami parlamentarnymi postawiono jej zarzuty dyscyplinarne w związku z orzeczeniami, w których zastosowała przepisy prawa europejskiego.


Nowe Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z neoKRS

Nowelizacja ustawy o KRS z grudnia 2017 r. wprowadziła m.in. zasadę, że 15 sędziowskich członków KRS wybieranych jest przez Sejm - wcześniej byli oni wybierani przez środowiska sędziowskie. Od tamtej pory - jak podaje oko.press - KRS uważana jest za upolitycznioną, a w debacie publicznej pojawiają się sformułowania takie jak "neo-KRS" oraz "neo-sędziowie".

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w ustawie o KRS. Projekt zakłada m.in., że członków KRS wybierać będą sędziowie, powstanie Rada Społeczna, aby wspierać KRS w wykonywaniu zadań, a mandaty sędziów-członków KRS wybranych po 2017 r. wygasną po ogłoszeniu wyników wyborów na nowych członków Rady.

MB

Fot. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w Senacie. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka