Zdjęcie: Materiały prasowe PGE
Zdjęcie: Materiały prasowe PGE

Krzywy Las zrewitalizowany

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Krzywy Las pod Gryfinem to znana na całym świecie atrakcja przyrodnicza, na której terenie znajduje się 50 nietypowo uformowanych drzew. Właśnie zakończyła się trwająca 3 lata rewitalizacja tego obszaru, którą zrealizowano dzięki współpracy Gminy Gryfino, Nadleśnictwa Gryfino oraz przy wsparciu Fundacji PGE.

Rewitalizacja Krzywego Lasu

W ramach rewitalizacji powstała infrastruktura zewnętrzna, umożliwiającą zwiedzanie lasu, a na jego terenie postawione zostały kosze na śmieci, ławki, a także drogowskazy. Na tym wyjątkowym terenie postawiono również tablice informacyjne, które przedstawiają hipotezy dotyczące powstania tego miejsca, a wszystkiemu towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna, która miała na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz popularyzacja tego obszaru.

Łącznie na terenie Krzywego Lasu powstało blisko 30 nowych komponentów, które mają na celu jego ochronę, a także przystosowanie i udostępnienie turystom możliwości korzystania z jego walorów przyrodniczych.


– W ramach projektu rewitalizacji stworzone zostały rozwiązania umożliwiające zwiedzanie Krzywego Lasu, z wyeksponowaniem jego najpiękniejszych fragmentów przy zachowaniu ochrony jego naturalnych walorów. Sukcesywnie wspieramy inicjatywy ekologiczne, których celem jest dbałość i poszanowanie środowiska naturalnego, a działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji przyszłych pokoleń nie tylko odzwierciedlają nasze wartości, ale również wpisują się w strategię Grupy PGE. Prowadzimy w zielonej zmianie i widać to na każdej płaszczyźnie naszej działalności. Zakończony z sukcesem projekt rewitalizacji Krzywego Lasu jest tego przykładem.– powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGE.

Dlaczego Krzywy Las jest niezwykły?

Krzywy Las to pomnik przyrody, który mieści się na niewielkim obszarze, obecnie liczy 50 nietypowo ukształtowanych drzew. Ich pień, zamiast rosnąć pionowo – wygina się szerokim łukiem ku górze i w kierunku północnym. Jak czytamy na stronie krzywylas.pl, las pod Gryfinem został najprawdopodobniej zasadzony w 1934 roku, a młode drzewka prawdopodobnie zostały celowo zdeformowane przez nacięcia przy bocznych gałązkach. Informacje na stronie wskazują, że przypadki hodowli nienaturalnie wygiętych drzew znane są w gospodarce leśnej i ogrodnictwie, nie tylko dla celów ozdobnych. Takie drzewa czasami są wykorzystywane na przykład do budowy łodzi, kadzi, mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego. Przeznaczenie drzew nasadzonych w Krzywym Lesie nie zostało jednak wyjaśnione.


W ramach rewitalizacji jeszcze w 2021 roku dokonano zbioru szyszek z krzywych sosen, w celu dokonania nasadzeń zastępczych. Młode drzewka uzyskane z takich nasion, zostaną zdeformowane przez leśników w podobny sposób, w jaki zdeformowano pierwotne drzewka.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości