Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Opoczna, 16 bm. (mr) PAP/Marian Zubrzycki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Opoczna, 16 bm. (mr) PAP/Marian Zubrzycki

Zwrot w polskiej polityce? Nowy sondaż CBOS obdziera PiS ze złudzeń

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 101
Wielki zwrot w polskiej polityce? Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w wyborach do parlamentu wygrałaby Koalicja Obywatelska i to z "zapasem" nad Prawem i Sprawiedliwością. Różnica między poparciem dla obu partii jest widoczna.

Sondaż CBOS. Polacy masowo poszliby do wyborów

W piątek opublikowano wyniki sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez CBOS między 12 a 15 lutego. Z sondażu wynika, że w połowie lutego chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 82 proc. badanych, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu przeprowadzonym w trzeciej dekadzie stycznia.

Taki wynik przy urnach oznaczałby kolejny frekwencyjny rekord. Przypomnijmy, że w październikowych wyborach parlamentarnych do urn poszło ponad 74 proc. uprawnionych do głosowania. Był to najlepszy wynik w historii III RP.


Sondaż: KO miażdży PiS

29 proc. badanych wskazało, że w wyborach do Sejmu poparłoby kandydata Koalicji Obywatelskich; ugrupowanie to zdobyło takie samo poparcie w poprzednim badaniu. Na drugim miejscu uplasował się PiS z poparciem 24 proc. badanych - to również brak zmian względem poprzedniego badania.

Na podium znalazła się jeszcze Trzecia Droga (tworzona przez Polskę 2050 i PSL) z poparciem 11 proc., o 3 pkt proc. mniejszym niż pod koniec stycznia. Również 11 proc. zdobyła Konfederacja, która również zdobyła poparcie analogiczne jak w styczniu. W zestawieniu znalazła się jeszcze Lewica, na którą oddanie głosu zadeklarowało 8 proc. badanych - to o 1 pkt proc. mniej niż w styczniu.

Coraz więcej rodaków nie wie na kogo głosować

2 proc. badanych wskazało odpowiedź "inna partia", to o 3 pkt proc. mniej niż pod koniec stycznia. 15 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć" - to wzrost o 6 pkt proc. względem końcówki stycznia.

Badanie CBOS preferencji partyjnych zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 12 do 15 lutego 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

MB

na zdjęciu: Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas otwartego spotkania z mieszkańcami Opoczna fot. PAP/Marian Zubrzycki

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka