fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Duda i Tusk w Białym Domu. Wiadomo, co Biden chce przekazać polskim władzom

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 135
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby komentując zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska do Białego Domu, ujawnił, co będzie miał do przekazania polskim przywódcom prezydent USA Joe Biden. - To będzie wizyta pełna podziękowań, za to jaka jest Polska, za to co robią Polacy - podkreślił Kirby w wywiadzie dla Interii.

Andrzej Duda i Donald Tusk zaproszeni do Białego Domu

W czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała, że 12 marca prezydent USA przyjmie na wspólnym spotkaniu polskiego prezydenta i premiera. Biały Dom podkreślił w komunikacie, że na spotkaniu "przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy" przed rosyjską agresją. Zapowiedziano też, że podczas spotkania odbędą się wspólne konsultacje Polski i USA przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.


John Kirby został zapytany o to, jakie będzie główne przesłanie, które będzie chciał przekazać polskim władzom i Polakom prezydent USA Joe Biden podczas marcowego spotkania z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem w Białym Domu. "Dziękuję, dziękuję, dziękuję!" - odparł rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Kirby o Polsce: Rewelacyjny sojusznik, wspaniały przyjaciel

Dopytywany za co te podziękowania powiedział: "Rewelacyjny sojusznik, wspaniały przyjaciel". - Polacy tak niesamowicie mocno wspierają Ukrainę. Przyjęli ponad milion Ukraińców, ugościli ich w swoim kraju, podczas gdy Ukraina jest rozdzierana przez wojnę. Polska przekazała także miliardy dolarów w pomocy wojskowej dla Ukrainy, w pomocy finansowej dla Ukraińców. Polacy zgodzili się, aby terytorium ich kraju było używane przez nasze siły powietrzne do koordynacji dostaw pomocy wojskowej Ukrainie. Mówiąc wprost, Polska jest doskonałym sojusznikiem - podkreślił.

- Polska wydaje teraz ponad 4 procent swojego PKB na obronność, czyli dwa razy ponad wymagany poziom. Jeszcze raz: dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy. Prezydent bardzo się cieszy na spotkanie z premierem i prezydentem - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.


Symboliczna data spotkania przywódców Polski i USA

Na uwagę, że dzień wizyty jest symboliczny, bo 12 marca będzie 25 rocznica wejścia Polski do NATO i jak prezydent ocenia nasze członkostwo w sojuszu, jaką widzi dla nas rolę w NATO w przyszłości, Kirby odparł: - Nie ma wątpliwości, że dla całego sojuszu, a ten jest teraz większy niż wtedy, gdy Polska do niego przystępowała i mamy nadzieję, że będzie jeszcze większy, Polska jest niezwykle solidnym, wiarygodnym sojusznikiem, na którym można polegać. - Jest członkiem NATO bardzo zaangażowanym, który staje na wysokości zadania, wyprzedza często innych - tak jak wspomniane przeze mnie wydatki na obronność. Polska bardzo poważnie traktuje swoje zobowiązania wynikające z bycia w NATO - dodał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Zwrócił też uwagę, że "stosunki bilateralne pomiędzy USA i Polską, w sferze poza NATO, również są bardzo silne". - Wiele można powiedzieć o naszych relacjach i o wkładzie Polski w bezpieczeństwo Europy. Polska jest liderem. Ciągle znajduje nowy sposób, aby mieć wkład w działania sojuszu i w pomoc dla Ukrainy. I tak, ma pani rację, że do spotkania w Białym Domu dojdzie w 25. rocznicę waszego wejścia do NATO. Joe Biden w 1999 roku, gdy był senatorem, miał duży udział w tym, że Senat USA głosował nad przyjęciem Polski do NATO - powiedział Kirby.

ja

Na zdjęciu prezydent USA Joe Biden, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka