fot. PAP/EPA/Canva
fot. PAP/EPA/Canva

Duda i Tusk polecą do USA. Biden zwołuje pilne spotkanie w Białym Domu

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 257
12 marca Joe Biden przyjmie na wspólnym spotkaniu Andrzeja Dudę i Donalda Tuska - poinformował Biały Dom. Spotkanie to zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO.

Spotkanie Bidena, Dudy i Tuska w Białym Domu

"Prezydent Biden powita Prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Polski Donalda Tuska na wspólnym spotkaniu w Białym Domu 12 marca. Przywódcy potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną podboju prowadzoną przez Rosję - oznajmiła w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Jak wyjaśniła dalej, spotkanie zbiega się także z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO i podkreśla wspólne, "żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski na rzecz Sojuszu NATO, dzięki któremu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi".


Rozmowy przed nadchodzącym szczytem NATO

"Cała trójka będzie koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie. Omówią także silne amerykańsko-polskie partnerstwo strategiczne w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, jego solidne relacje gospodarcze oraz wspólne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Polski na rzecz wartości demokratycznych" - dodała rzeczniczka.

W dniach 6-11 lutego do Stanów Zjednoczonych miał lecieć szef MSZ Radosław Sikorski, ale wizytę odwołano. Powodem jest niezapowiadana wizyta szefa dyplomacji USA Anthony'ego Blinkena na Bliskim Wschodzie w związku z wydarzeniami w tym regionie. Szef polskiej dyplomacji przekazał wówczas, że jego spotkania w Izbie Reprezentantów i w Senacie mają dotyczyć m.in. dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Kancelaria Prezydenta ustala szczegóły

Do informacji o spotkaniu w Białym Domu odniósł się następnie we wpisie na platformie X prezydent Andrzej Duda. "Wspólna wizyta prezydenta i premiera w Waszyngtonie w rocznicę wejścia Polski do NATO pokazuje, że sojusz polsko-amerykański jest i będzie silny bez względu na to, kto rządzi w obu krajach" - napisał.

"Polska, wydając 4 proc. PKB na obronność, jest wiarygodnym sojusznikiem i wzorem dla innych państw Sojuszu" - dodał prezydent.

"Bardzo cieszymy się z tego zaproszenia. USA to najważniejszy spośród naszych sojuszników" - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Jak wskazała, obecnie trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów i agendy spotkania. Podkreśliła, że tematy, które prezydent Duda będzie chciał poruszyć w rozmowie z prezydentem USA są "oczywiste". - Oczywistym tematem jest bezpieczeństwo - obecność wojsk amerykańskich w Polsce, współpraca wojskowa czy kwestie związane ze zbrojeniami i sprzętem wojskowym, a także dalsze wspieranie Ukrainy - dodała.

Ignaczak-Bandych zwróciła też uwagę, że spotkanie odbędzie się z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak oceniła, spotkanie prezydentów będzie znakomitą okazją do podsumowania 25-letniego uczestnictwa Polski w NATO, a także rozmowy o przyszłości Sojuszu, w tym kwestii związanych z zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Waszyngtonie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka