Rafał Piech. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Rafał Piech. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Antyszczepionkowcy i prawicowi publicyści łączą siły. Jest nowa partia

Redakcja Redakcja Partie polityczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 187
Pod koniec stycznia pisaliśmy, że znani prawicowi publicyści, czyli Witold Gadowski i Wojciech Sumliński powołali do życia Ruch Obrony Polaków. Nową partię zasilił również Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich i lider partii Polska Jest Jedna. Piech jest także antyszczepionkowcem i przeciwnikiem pandemicznych obostrzeń.

Ruch Obrony Polaków, czyli Gadowski, Sumliński i Piech

Pod koniec stycznia Witold Gadowski i Wojciech Sumliński powołali Ruch Obrony Polaków. Stowarzyszenie deklaruje obronę polskiej suwerenności, bezpieczeństwa i zaprasza wszystkich do udziału. Trzecim współtwórcą inicjatywy jest Rafał Piech, samorządowiec z organizacji Polska Jest Jedna, kontestującej potrzebę szczepień na COVID-19 i obostrzenia w pandemii koronawirusa.


ROP: "promowanie prawdziwej prawicy"

Rafał Piech, w rozmowie z Portalem Samorządowym podkreśla, że celem Polska Jest Jedna i ROP nie jest jedynie przygotowanie się do kolejnych wyborów, ale także promowanie „prawdziwej prawicy”, opartej na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych.

– To jest kontynuacja łączna budowania takiej szerokiej prawicy w Polsce. Działamy i oddolnie budujemy te struktury, ale widzimy, że muszą się mocni liderzy prawicowi połączyć razem, zacząć działać – przekonuje, w rozmowie z „Portalem Samorządowym”, Rafał Piech.

Założyciele ROP zaznaczają, że mimo „silnego podłoża katolickiego”, projekt jest otwarty dla wszystkich patriotów, niezależnie od wyznawanej religii.

Ruch ma stanowić praktyczną platformę dla osób, dla których „Bóg, Honor i Ojczyzna są nadrzędnymi wartościami”.


Antyszczepionkowcy i przeciwnicy pandemicznych obostrzeń

Przypomnijmy, że Twórców Ruchu Obrony Polaków spaja krytyka podejścia do pandemii koronawirusa i szczepień na COVID-19. Witold Gadowski twierdzi, że preparaty na wirusa są oszustwem, a wirus stworzono w laboratorium i celowo rozprzestrzeniono z Wuhan. Sumliński nazywał ówczesny kryzys "fałszywą pandemią", a Piech to prezydent Siemianowic Śląskich. Tworzona przez niego Polska Jest Jedna, zarejestrowana w 2021 r., sprzeciwiała się obowiązkowym szczepieniom. 

Piech zasłynął przed październikowymi wyborami jako lidera Polska Jest Jedna. Piech to przeciwnik koronawirusowych obostrzeń. Zdaniem komentatorów nowy polityczny projekt, który łączy Piecha, Sumlińskiego i Gadowskiego celuje w podobny elektorat co Konfederacja.

Ostatnie wybory parlamentarne nie przebiegły po myśli lidera antyszczepionkowców. Piech przekonywał, że jest w stanie zdobyć 7-9 proc. poparcia, ostatecznie jego partia otrzymała 1,64 proc. głosów.

KW

Źródło zdjęcia: Rafał Piech. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka