Protestujący rolnicy blokują centrum Wrocławia. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Protestujący rolnicy blokują centrum Wrocławia. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Gorąco we Wrocławiu. Rolnicy zniszczyli proukraiński symbol

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
W czwartek pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu zapłonęły opony, w użyciu były materiały pirotechniczne, budynek obrzucono jajkami. Manifestacja rolników została formalnie rozwiązana tuż po jej rozpoczęciu pod siedzibą Komisji Europejskiej przy ul. Widok, ale protestujący nie mieli ochoty się rozejść.

Burzliwy protest rolników we Wrocławiu

Trwa protest rolników we Wrocławiu. Tłum przeniósł się sprzed siedziby Komisji Europejskiej przy ul. Widok przed urząd wojewódzki. Podpalono opony, budynek urzędu obrzucono jajkami. Protestujący nie wykonywali poleceń policji.

Protestujący rolnicy wyrażają swój sprzeciw wobec wdrożenia Zielonego Ładu, który zakłada m.in. znaczne ograniczenia w hodowli zwierząt. Protestujący chcą także unormowania handlu z Ukrainą, skąd w sposób niekontrolowany napływały towary, co spowodowało spadki cen w skupach.


"Miało to przebiegać zupełnie inaczej, ale pojawiła się agresja"

– Miało to przebiegać zupełnie inaczej, ale pojawiła się agresja i organizator zadecydował o rozwiązaniu. Myślę, że podjął bardzo dobrą decyzję. Agresja nigdy nie rozwiązuje problemów – powiedział PAP Waldemar Mazurek, przewodniczący Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu wrocławskiego.

– Demonstracja jest rozwiązana przez organizatorów z powodu zakłóceń, które nie powinny mieć miejsca. My też powinniśmy przestrzegać pewnych ustaleń. Nie wiemy, dlaczego wymknęło się to spod kontroli – skomentował Waldemar Mazurek.

Jak ocenił, organizator rozwiązując manifestację "podjął bardzo dobrą decyzję".

– Nie mógł brać odpowiedzialności na siebie w pełni. Pewne ustalenia uciekły, wszystko się pokrzyżowało, miało to wyglądać zupełnie inaczej. Każdy ma swoją opcję, każdy może wypowiadać swoje zdanie, ale moje zdanie jest zupełnie inne. Ja preferuję inne formy rozwiązywania problemów. Agresja nigdy nie rozwiązuje problemów – powiedział Waldemar Mazurek.


Baner "Solidarni z Ukrainą" oblany czerwoną farbą

W trakcie manifestacji zniszczony został m.in. baner "Solidarni z Ukrainą", który został oblany czerwoną farbą i obrzucony jajkami.

– Czy lubimy Ukraińców, czy nie lubimy Ukraińców, ale oni są naturalnym buforem przeciwko Rosji, musimy sobie z tego zdawać sprawę. Nie będzie Ukrainy, my będziemy mieli naprawdę duże problemy. My bez Ukrainy też na dłuższą metę nie będziemy mogli egzystować, jesteśmy na nich skazani, ale usiądźmy, rozmawiajmy, zacznijmy rozwiązywać te problemy w sposób kompleksowy – powiedział Mazurek. Jak dodał: „my musimy, jako rolnicy, walczyć; my się nie pchamy w politykę, my się zajmujemy rolnictwem, a nie polityką”.

– Polityką niech zajmują się politycy i niech wydają dobre decyzje, dobre dla rolników i dla wszystkich. My mamy produkować dużo, zdrowo i tanio. I to jest nasze zadanie. Nie chcemy, żeby Unia nam ograniczała, że to nam wolno, a tego nam nie wolno. Z drugiej strony, za granicą Polski na Ukrainie wolno wszystko, wolna amerykanka. To wszystko musi być poukładane w sensowny sposób – powiedział Mazurek.


Około tysiąca protestujących rolników

Rolnicy przekazali swoje postulaty wojewodzie, obecnie pod urzędem jest nawet ok. tysiąca osób. Plac przed urzędem jest zablokowany, policja nie wpuszcza kierowców do centrum miasta. Nie tworzą się jednak większe utrudnienia, bo wiele osób zostało w domach. Komunikacja miejska kursuje normalnie.

Protest rolników rozpoczął się ok. godz. 10, chwilę później został rozwiązany przez organizatora. Zgromadzenie rozpoczęło się od wręczenia postulatów przedstawicielowi Komisji Europejskiej. Wówczas użyto materiałów pirotechnicznych, a budynek Komisji Europejskiej został obrzucony jajkami.


KW

Źródło zdjęcia: Protestujący rolnicy blokują centrum Wrocławia. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka