Warszawa, 19.02.2024. Posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa w Sejmie w Warszawie, 19 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 19.02.2024. Posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa w Sejmie w Warszawie, 19 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ds. Pegasusa zdecydowała. Kaczyński i Ziobro pod ścianą

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 127
Komisja śledcza ds. inwigilowania systemem Pegasus powołała nowych świadków. Wśród wybranych do przesłuchań znaleźli się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro czy były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Dużych nazwisk ze środowiska prawicy jest jednak więcej.

Komisja śledcza ds. Pegasusa rozpoczęła prace

W poniedziałek w południe rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka (PSL-TD) chwilę przed rozpoczęciem posiedzenia mówiła dziennikarzom, że komisja rozpoczyna pracę merytoryczną. "Aby odpowiedzieć na wszystkie pytania potrzebne są dokumenty i materiały, które uzyskamy od resortów i służb" - zaznaczyła.

"Wszyscy zostaliśmy okłamani przez PiS, który początkowo próbował wyprzeć się jakoby miał kupić system Pegasus, mówiąc, że jest to koń ze skrzydłami. Dzisiaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że Pegasus to system, który był stosowany przez polskie służby" - dodała Sroka.


Komisja śledcza wybrała świadków. Na liście m.in. Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Komisja powołała na świadków m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Beatę Szydło, Macieja Wąsika, Zbigniewa Ziobrę, Krzysztofa Brejzę, Mariusza Kamińskiego, Mariana Banasia. Wszystkie osoby, które zostaną wezwane, zostały przyjęte przez komisję w drodze głosowania.

Wcześniej komisja powołała stałych doradców i jednomyślnie ustaliła plan pracy, a potem przeszła do składania wniosków dowodowych. Posłowie komisji z koalicji 15 października - KO, PSL-TD, Polski2050 - TD oraz Lewicy - jak poinformowała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka, postanowili złożyć wspólne wnioski dowodowe.

Wnioski złożono w imieniu posłów: Magdaleny Sroki (PSL-TD), Tomasza Treli (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050-TD), Marcina Bosackiego (KO), Joanny Kluzik-Rostowskiej (KO), Witolda Zembaczyńskiego (KO).


Pierwszy wniosek, przedstawiony przez Srokę, skierowano do KPRM. „Pierwszy wniosek dowodowy, jako grupa posłów, składamy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (…) o niezwłoczne przedstawienie dokumentów jawnych, jak i niejawnych dot. ustaleń na temat zakupu systemu Pegasus, a także udzielenie pisemnych wyjaśnień w związku ze szczytem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie 19. 07. 2017 r. W szczególności dokumentów obejmujących informacje dot. delegacji polskiej z uwzględnieniem przedstawicieli przedsiębiorców” – oświadczyła szefowa komisji.

Jak dodała, drugi punkt kierowanego do KPRM wniosku dotyczy dokumentów obejmujących informacje ze wszystkich spotkań, które odbyły się z przedstawicielami polskiej delegacji podczas szczytu premierów w Budapeszcie oraz dokumentów obejmujących informacje o wszystkich ustaleniach ze szczytu premierów.

Drugi wniosek posłowie komisji z koalicji 15 października skierowali do ministra koordynatora służb specjalnych w celu przedstawienia dokumentów w zakresie stosowania oprogramowania Pegasus lub innego podobnego oprogramowania. Kolejne wnioski złożono m.in. do szefów ABW, AW, CBA, SKW, SWW oraz do Prokuratora Generalnego i Najwyższej Izby Kontroli. Złożono również wnioski do resortów: sprawiedliwości, spraw zagranicznych, obrony narodowej, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Wnioski dowodowe złożono też do Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Oprócz tego, wnioski skierowano do szefa Kancelarii Senatu, firmy Matic S.A., Parlamentu Europejskiego, ośrodka badawczego Citizen Lab, fundacji Panaoptykon i Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka. Wszystkie wnioski zostały przyjęte przez komisję w drodze głosowania.

Posłowie PiS nie składali osobnych wniosków

Posłowie komisji z PiS, Suwerennej Polski nie złożyli dodatkowych wniosków, ponieważ - jak wyjaśnił Jacek Ozdoba w imieniu swoim oraz posłów Mariusza Goska i nieobecnego Marcina Przydacza - pokrywają się one z tymi przedstawionymi wcześniej przez posłów koalicji 15 października.

Wiceszef komisji Przemysław Wipler (Konfederacja) wystąpił do przewodniczącej o porównanie swoich wniosków dowodowych i ewentualne uzupełnienie tych złożonych przez posłów koalicji 15 października podczas kolejnego posiedzenia komisji.

na zdjęciu: Warszawa, 19.02.2024. Posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa w Sejmie w Warszawie, 19 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo