Europoseł Ryszard Czarnecki. Fot. X/@r_czarnecki
Europoseł Ryszard Czarnecki. Fot. X/@r_czarnecki

Znany europoseł PiS na celowniku prokuratury. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Redakcja Redakcja Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
W poniedziałkowym komunikacie lubelska Prokuratura Regionalna poinformowała, że skierowano wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Ryszardowi Czarneckiemu. Ma to związek z śledztwem dotyczącym tzw. kilometrówek.

Wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi PiS 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk-Jankowska przekazała w poniedziałek, że śledztwo dotyczące niekorzystnego rozporządzenia mieniem zostało wszczęte po zawiadomieniu przez Europejski Urząd do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

"Prokuratura Okręgowa w Zamościu w dniu 21 lutego 2024 r. skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz., w stosunku do którego zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa" – podano w komunikacie.


Czarnecki miał okłamywać nt. miejsca zamieszkania 

Według ustaleń śledczych w latach 2009-2013 Ryszard Czarnecki miał doprowadzić Parlament Europejski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ok. 203 tys. euro. W sporządzonych i podpisanych przez siebie dokumentach podał nieprawdę odnośnie swojego miejsca zamieszkania w Polsce. "Wskazując, że miejsce to w kraju pochodzenia znajduje się pod dwoma adresami w Jaśle, w sytuacji, gdy jego faktycznym miejscem zamieszkania w Polsce była Warszawa" – doprecyzowała prokuratura.

Zdaniem śledczych, Ryszard Czarnecki złożył także 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których podał nieprawdę w kwestii podróży służbowych. "W tym pojazdów, jakimi miał odbywać podróże i liczby przejechanych kilometrów, wprowadzając odpowiednie służby Parlamentu w błąd" – przekazano w komunikacie.

Według prokuratury miało to wpływ na przyznanie mu zwrotu wydatków na podróże służbowe, dodatków pobytowych związanych z obecnością w posiedzeniach komisji w polskim parlamencie, diet związanych z czasem podróży oraz odległością z tytułu podróży. 


MP

Europoseł Ryszard Czarnecki. Fot. X/@r_czarnecki

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo