fot. Pixabay
fot. Pixabay

Wzrosła liczba sztuk broni palnej w rękach Polaków. Boją się "Ruskich"

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Polacy są dzisiaj bardziej uzbrojeni, niż kiedykolwiek wcześniej. W ubiegłym roku padł rekord, jeśli chodzi o liczbę nowych pozwoleń na broń – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”. W rękach rodaków jest już ponad 800 tys. pistoletów i karabinów.

Boom na zakup broni palnej przez Polaków

Na koniec grudnia 2023 r. Polacy mieli 843,8 tys. egzemplarzy broni. To o 83,6 tys. więcej niż rok wcześniej i aż o 185,4 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Liczba sztuk broni podwoiła się od 2016 r., a ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę nowych pozwoleń. Wydano ich aż 40,9 tys., czyli więcej niż w 2022 r., czyli roku wybuchu wojny w Ukrainie. W poprzednich latach nowych pozwoleń wydawano po kilkanaście tysięcy" – czytamy w gazecie.

"Rz" podaje, że dane o wzroście liczby pozwoleń na broń wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania bronią palną. Głównym powodem ma być nieustający lęk przed wojną.

- Mieszkam w regionie, do którego Ruscy mogą dotrzeć w pół godziny – mówi cytowany przez "Rz" poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko, który zakupił dla siebie bron czarnoprochową. – Polacy kierują się maksymą: „Umiesz liczyć, licz na siebie”. Np. u mnie na Zamojszczyźnie ludzie mają zapasy żywnościowe – dodaje.

Jaką broń najłatwiej kupić w Polsce?

W Polsce najłatwiej kupić broń kolekcjonerską. W 2023 roku wydano ich aż 17 tys. pozwoleń na zakup takiej broni. Bazując na tym pozwoleniu, można kupić broń z dowolnego okresu i dowolnego typu, oprócz automatycznej, wystarczy zapisać się do odpowiedniego stowarzyszenia i podtrzymywać w nim aktywne członkostwo.

Na kolejnych miejscach pod względem popularności były w 2023 roku pozwolenia na broń do celów sportowych (wydano ich 12,4 tys.) oraz ochrony osobistej (6,2 tys.). W tej ostatniej kategorii w poprzednich latach wydawano zaledwie około 100 pozwoleń. Ich liczba gwałtowanie wzrosła w 2023 roku z powodu wprowadzenia przez Sejm przepisów ułatwiających dostęp do broni przez mundurowych.

W 2022 r. przez Sejm próbowano przepchnąć przepisy o liberalizacji dostępu do broni i amunicji. Pomysły zgłaszały różne frakcje Zjednoczonej Prawicy: Kukiz’15, Partia Republikańska i Solidarna Polska. ostatecznie żadnego z tych projektów nie uchwalono.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo