fot. PAP
fot. PAP

Premier o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy. "Nawet oni tego nie ukrywają"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Jacek Sutryk ma nasze oficjalne poparcie, wydaje się, że bezwzględnie zasługuje on na szansę drugiej kadencji - powiedział we wtorek premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. Szef rządu zdradził też, że chce postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Wspomniał też o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy.

Tusk: Sutryk ma nasze poparcie

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier został zapytany, czy Koalicja Obywatelska poprze Sutryka w nadchodzących wyborach samorządowych.

"Gorąco namawiam do tego, by głosować na prezydenta Sutryka, który ma nasze oficjalne poparcie; każdy prezydent i każda prezydentka ma osiągnięcia i ma wpadki, bez dwóch zdań, ale wydaje się, że pan prezydent Sutryk bezwzględnie zasługuje na szansę drugiej kadencji" - powiedział Tusk. Dodał, że rozumie, iż "Wrocław jest wart tego", by o urząd prezydenta starało się tam wielu kandydatów. "Ale prezydent Sutryk ma nasze poparcie" - powtórzył.


Tusk podkreślał, że celem wyborów samorządowych jest to, by "wybrać takich ludzi, którzy dobrze rozumieją, jak budować projekty, by wykorzystać pieniądze, które były na KPO, jak dobrze wykorzystać środki z Funduszu Spójności i co znaczy dobra współpraca z rządem".

"To jest tak gigantyczne przedsięwzięcie, że tu nie może być z nikim wojny na noże. Ja na pewno z nikim wojny na noże nie będę prowadził, ale jak patrzę na niektórych samorządowców pisowskich, którzy dziś organizują blokady na drogach, a niektórzy z nich udają rolników - to dobrze wiem, że to oni będą utrudniać tę współpracę" - powiedział premier.

Premier o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Szef rządu zapewnił też, że wniosek o postawienie obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest gotowy i że zostanie złożony w najbliższych dniach.

„Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. "Zostanie złożony w najbliższych dniach” – dodał.

Zapowiadany wniosek w sprawie prezesa NBP był jednym z elementów programu „100 konkretów na 100 dni”, który został ogłoszony przez Koalicję Obywatelską przed wyborami.


Donald Tusk odniósł się do konfliktu w PiS

Premier odniósł się też do konfliktu, który toczy się wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Politycy poszczególnych frakcji atakują się wzajemnie i zarzucają sobie odpowiedzialność za słabe wyniki w ostatnich wyborach parlamentarnych i aktualnych sondażach.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

"Na pewno jesteśmy świadkami przesilenia i wewnętrznych tarć i kłopotów, a gdzieś na końcu będzie po prostu kwestia nowego przywództwa i raczej podziału obozu Zjednoczonej Prawicy - tego nie ukrywają nawet ci, którzy w tych kłótniach dzisiaj uczestniczą, że prawdopodobnie dojdzie do rozłamu" - mówił Tusk na konferencji prasowej.

Dodał, że "to, że się kłócą, to jest na razie najmniejsza kara, jaka ich spotyka".

MB

na zdjęciu: Premier Donald Tusk. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka