UA_National_Police
UA_National_Police

Zmasowany atak na Kijów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza nie mogła nic więcej zrobić

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy - Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Władze poinformowały, że obrona powietrzna odpierała rosyjski atak. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Do sieci trafiły wstrząsające materiały z ataku.

Atak rakietowy na Kijów

Wybuchy nastąpiły przed godziną 11 czasu lokalnego (przed godz. 10 w Polsce). Dopiero potem w Kijowie zawyły syreny. Na ulicach widać było ludzi, którzy uciekali do schronów. Korespondent PAP widział dzieci, które z tornistrami na plecach szukały bezpiecznego miejsca.

Według władz siły rosyjskie zaatakowały ukraińską stolicę pociskami balistycznymi.

„Około godziny 10.30 przeciwnik dokonał uderzenia na Kijów dwoma rakietami balistycznymi (wystrzelonymi) z tymczasowo okupowanego Krymu. Cele zostały zniszczone. Typ (wystrzelonych rakiet) jest ustalany” – przekazał na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że odłamki zestrzelonych pocisków raniły cztery osoby w dzielnicy Peczersk w centrum miasta. „Czworo poszkodowanych w Peczerskim Rejonie (dzielnicy). Dwóm kobietom medycy udzielili pomocy na miejscu. Dwie osoby, w tym 16-letnią dziewczynę, hospitalizowano” – napisał.


"Ukraina potrzebuje pomocy". Pociski przeciwlotnicze na wyczerpaniu

Na atak zareagowała ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Ukrainie Bridget Brink.

„Dziś rano Rosja ponownie atakuje Ukrainę rakietami hipersonicznymi. Głośne eksplozje w Kijowie.W ciągu ostatnich 5 dni Rosja wystrzeliła setki rakiet i dronów przeciwko suwerennemu krajowi. Ukraina potrzebuje teraz naszej pomocy. Nie ma chwili do stracenia” – napisała na platformie X.


Politycy i analitycy wojenni zwracają uwagę, że Ukraińcom kończą się skuteczne środki obrony przeciwlotniczej. Władze w Kijowie stoją przed dylematem. Muszą bronić cele wojskowe kosztem cywilów lub tzw. infrastruktury krytycznej. 


Dzieci uciekają do schronu. Wstrząsające nagranie

Na wojnie najbardziej cierpią cywile. Tezę potwierdzają nagrania, które zostały wykonane tuż przed uderzeniem pocisków na Kijów. Na jednym z wideo widać grupkę dzieci, które gęsiego uciekają do schronów tuż po uruchomieniu syren alarmowych.

- Kolejny atak rakietowy na Kijów ze strony - Rosji. przykład terroryzowania ludności ukraińskiej przez Federację Rosyjską - podpisał nagranie ekspert ds. rosyjskiej dezinformacji Michał Marek.


MB

Fot. Zniszczenia w Kijowie. Źródło: X/UA_National_Police

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka