Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP. Fot. Canva
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP. Fot. Canva

RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Spełniły się przypuszczenia

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc.

NBP: Stopy procentowe bez zmian

„W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie” – podał bank centralny w czwartkowym komunikacie.

Tym samym stopa referencyjna, główna stopa NBP, została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., a stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa - 5,85 proc.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. - o 25 pkt. bazowych, do obecnego poziomu.


PIE: Decyzja RPP zgodna z oczekiwaniami

Po komunikacie NBP Polski Instytut Ekonomiczny przekazał, że są "niewielkie szanse na obniżki w bieżącym roku". "RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa NBP wynosi 5,75%. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków oraz oczekiwaniami rynków. Bieżące oczekiwania rynkowe wskazują na niewielkie szanse na obniżki w bieżącym roku" – napisał na X.

"Brak zmian stóp bądź nawet ich niewielka korekta oznaczają, że stopy procentowe pozostaną realnie dodatnie. W takich okolicznościach konsumenci będą dalej zachęcani do szybszej odbudowy oszczędności, co prawdopodobnie będzie tłumić wzrost konsumpcji w najbliższych 2-3 kwartałach" – dodał PIE w kolejnym wpisie. 

Analitycy Pekao przewidują, że zmian nie powinno być do końca 2024 roku. "W naszej opinii nic tu się nie wydarzy co najmniej do końca 2024 r. a nawet i dłużej" – głosi komunikat Analizy Pekao. 

MP

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP. Fot. Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka