fot. PAP/Łukasz Gągulski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Sondaż na remis. Donald Tusk pokazał jednak inne wyniki

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich zwyciężyłaby Koalicja Obywatelska. KO może liczyć na poparcie na poziomie 29 procent. Ale Prawo i Sprawiedliwość depcze jej po piętach. Poparcie dla tego komitetu deklaruje 28 procent respondentów.

Sondaż na temat preferencji wyborczych do sejmików wojewódzkich

Na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 11 procent.

Komitet Konfederacji wyprzedził w tym badaniu Lewicę. Uzyskali odpowiednio 8 procent i 7 procent poparcia wśród badanych.

Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy może liczyć na 4 procent poparcia, a 9 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na inne, lokalne komitety.

W wyborach samorządowych widać, że mało jest ludzi niezdecydowanych. Odpowiedź: "Nie wiem, trudno powiedzieć /jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi" wskazało tylko 4 procent badanych.


Donald Tusk chwali się sondażem do... Sejmu

Opinia24 zrobiła jeszcze jeden sondaż na temat preferencji do Sejmu. Powstał on na zlecenie KO i pochwalił się nim na Twitterze premier Donald Tusk, gdyż nadal jego ugrupowanie utrzymuje przewagę nad PiS. Mało tego, KO urosło, a PiS-owi nieco spadło według tego badania.

"Ten najnowszy sondaż mówi jedno: tylko pełna mobilizacja!" - napisał szef rządu, zapominając chyba, że ten sondaż nie pokazuje poparcia do sejmików, ale do Sejmu. A wybory do polskiego parlamentu dopiero za 4 lata.

W niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, a zakończy w niedzielę o godz. 21.

W niedzielę po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos.

ja

na zdjęciu premier Donald Tusk na spotkaniu w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka