Warszawa, 1983-03-01. marzec 1983 Stanisława Ryster. Es PAP/Edmund Radoch
Warszawa, 1983-03-01. marzec 1983 Stanisława Ryster. Es PAP/Edmund Radoch

Odeszła prawdziwa ikona TVP. Przez 30 lat prowadziła kultowy teleturniej

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Nie żyje Stanisława Ryster, osobowość telewizyjna. W latach 1975-2006 prowadziła teleturniej „Wielka gra” w TVP. Miała 82 lata. Informacje o jej śmierci potwierdziła rodzina.

Stanisława Ryster prowadziła teleturniej "Wielka gra" w TVP

Teleturniej „Wielka gra” był najstarszym program rozrywkowym w Polsce, który nadawano również w latach 90 w TVP. Trudne pytania do niego układali naukowcy i specjaliści. Łatwiejsze opracowywał zespół redakcyjny. Stanisława Ryster była twarzą tego programu i legendą TVP. Zarówno uczestnicy, jak i widzowie byli pod wrażeniem jej profesjonalizmu i nienagannego wyglądu.

Biorący udział w zabawie uczestnicy mistrzowsko opanowali dziedziny, z których ich odpytywano. Rekordzista, Jan Wolniakowski, zwyciężył 18-krotnie i był z wykształcenia ekonomistą, ale pasjonował się przede wszystkim literaturą, dzięki której nieustannie zwyciężał - czytamy na stronie TVP.


Nie żyje Stanisława Ryster. Była ikoną TVP

O śmierci Stanisławy Ryster poinformował jeden z wielokrotnych zwycięzców teleturnieju Mariusz Machnikowski. Informację otrzymał telefonicznie od Ryszarda Pieniążkiewicza, także wielokrotnego zwycięzcy teleturnieju TVP prowadzonego przez Stanisławę Ryster.

Stanisława Ryster urodziła się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a później studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 r. Początkowo prowadziła programy i teleturnieje młodzieżowe. W 1975 roku trafiła do "Wielkiej gry" i tam już została na 30 lat, aż do likwidacji programu.

W 1998 r. otrzymała nagrodę "Super Wiktor" dla osobowości telewizyjnej za całokształt twórczości. Natomiast w 1999 r. uplasowała się na piątym miejscu w plebiscycie Telekamery.

Chociaż od tego czasu dostawała liczne zaproszenia do telewizji, to nie planowała tam wrócić, ani w charakterze gościa TVP, ani prowadzącej "Wielkiej gry", czy rozdania nagród typu Telekamery.

ja

na zdjęciu: Warszawa, 1983-03-01. marzec 1983 Stanisława Ryster. Es PAP/Edmund Radoch

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura