Ta partia wygra wybory samorządowe. Spora przewaga nad wiceliderem

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 106
PiS pewnie zmierza do zwycięstwa w sejmikach wojewódzkich - ogłasza TOK FM i oko.press. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, która powiększa stratę do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

PiS zmierza do pierwszego zwycięstwa w opozycji

Według pracowni IPSOS, na największą partię opozycyjną chce oddać głos 29 proc. badanych. To oznacza spadek o 1 pkt proc. względem notowania z lutego. TOK FM na swoich stronach internetowych pisze o zaskoczeniu wynikami. Na Koalicję Obywatelską postawi krzyżyk 25 proc. ankietowanych. To spory zjazd najsilniejszej formacji koalicyjnego rządu - mowa o spadku aż o 4 pkt proc. 

Trzecia w stawce jest Trzecia Droga. Wspólna inicjatywa Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza w poprzednim sondażu IPSOS uzyskała 13 proc., a teraz - 11 proc. Traci poparcie też Konfederacja w sojuszu z Bezpartyjnymi Samorządowcami - popiera ich 10 proc. pytanych, niecałe dwa miesiące temu było to 12 proc. Lewica cieszy się popularnością wśród 7 proc. respondentów. 


Kobiety i młodzi opuszczają koalicję

Frekwencja w najbliższą niedzielę w wyborach samorządowych wyniesie 61 proc. - podaje IPSOS. Portal Oko.press pisze, że ostatni sondaż przed ciszą wyborczą jest jak "dzwon alarmowy dla koalicji 15 października". "Czy więc spełnia się czarny sen Koalicji 15 Października, przed którym ostrzegał między innymi raport Fundacji Batorego, że spora część młodych kobiet jest coraz mocniej rozczarowana zachowawczością nowej władzy np. w sprawie prawa do aborcji, słabo odnajduje się w sporze politycznym po wyborach parlamentarnych i przez to spada wyborcza mobilizacja w tej grupie? To możliwa i pierwsza narzucająca się interpretacja" - czytamy w analizie sondażu. 


Fot. Jarosław Kaczyński, prezes PiS i premier Donald Tusk/PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj106 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka