fot. Pixabay
fot. Pixabay

Słynny browar wznowi produkcję. Koło ratunkowe rzucił zagraniczny inwestor

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Grupa Żywiec zamknęła Browar Leżajsk w sierpniu zeszłego roku. Od tego czasu toczyły się dyskusje, kto mógłby przejąć zakład. Sugerowano nawet, że mógłby to zrobić Orlen. Ostatecznie okazało się, że Browar Leżajsk trafi najprawdopodobniej w ręce Brytyjczyków.

Brytyjczycy kupią Browar Leżajsk od Grupy Żywiec

Grupa Żywiec podpisała warunkową umowę dotyczącą sprzedaży udziałów w spółce kontrolującej aktywa Browaru w Leżajsku ze spółką Mycofeast. To spółka z Oxfordu, z główną siedzibą w Wielkiej Brytanii, wykorzystująca proces fermentacji do produkcji m.in. protein i lipidów na potrzeby produkcji żywności - poinformował portalspożywczy.pl, powołując się na informacje Krzysztofa Sobejki, wójta Gminy Leżajsk.

Samorządowiec rozmawiał w tej sprawie z Simonem Amorem, prezesem Grupy Żywiec, a tym, co usłyszał, podzielił się w mediach społecznościowych.

    - Nie ukrywam, że na tę rozmowę czekałem z niecierpliwością od pewnego czasu. (...) Miałem dzisiaj okazję rozmawiać z właścicielem, panem Witoldem Hruzewiczem, który przedstawił mi plany rozwoju firmy. Cieszę się, że po dłuższym okresie niepewności, możemy dziś powiedzieć, że zyskaliśmy inwestora który otworzy innowacyjny rozdział w historii Gminy Leżajsk.


Finalizacja transakcji wymaga jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O szczegółach współpracy będzie czas porozmawiać po finalizacji transakcji - napisał Sobejko. 

- Potwierdzam to co napisał wójt. Na ten moment nie mamy więcej informacji - poinformowała portalspożywczy.pl Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych Grupa Żywiec Sp. z o.o.


Dlaczego Browar Leżajsk został zamknięty

Należący do Grupy Żywiec Browar Leżajsk działał na terenie gminy Leżajsk od lat 70. Produkcja piwa rozpoczęła się w 1978 roku. Po transformacji gospodarczej zakłady piwowarskie w Leżajsku zostały sprywatyzowane. Od 1999 r. leżajski browar wchodzi w skład Grupy Żywiec. Na początku lutego 2023 roku Grupa Żywiec ogłosiła, że zakończy produkcję w Browarze Leżajsk do czerwca 2023 roku. Simon Amor przekazał w oficjalnym komunikacie, że "decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw".

Ostatecznie oficjalnie zakończenie produkcji piwa w tym miejscu nastąpiło wraz z końcem sierpnia ub. r. W browarze pracowało 110 osób. Jak informował portalspożywczy.pl 83 pracownikom Browaru Leżajsk zapewniono odprawy o łącznej wartości 21,5 mln zł.

W obronę leżajskiego browaru przed zamknięciem mocno zaangażowali się lokalni samorządowcy, w tym wójt Gminy Leżajsk. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Leżajskiego w sierpniu 2023 r. został powołany zespół ds. ratowania browaru. W tej sprawie próbowali interweniować także posłowie. Interpelację do Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie reaktywacji Browaru Leżajsk SA skierował Andrzej Tomasz Zapałowski z klubu poselskiego Konfederacja. Polityk zapytał, czy możliwy jest zakup Browaru Leżajsk przez Orlen.

"Decyzje tego rodzaju mają charakter biznesowy i należą do kompetencji zarządu" - odpowiedział mu minister aktywów państwowych Borys Budka. Jak dodał szef MAP, działalność Orlenu skupia się na sektorze paliwowym oraz energetycznym. Dlatego w ocenie ministra "akwizycja przedsiębiorstw sektora spożywczego nie wpisuje się w profil działalności Grupy Orlen".

ja

Zdjęcie ilustracyjne, produkcja piwa, fot. Pixabay

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka