Ojciec Rydzyk nazywa Hołownię "Judaszem". "Nie dostałem ani grosza od PiS"

Redakcja Redakcja NIK Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiada na działanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który zlecił Najwyższej Izbie Kontroli sprawdzenie finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych w latach 2019-23. Lider Polski 2050 Podkreślał, że podmioty związane z redemptorystą dostały wówczas 400 mln zł od instytucji państwowych.

W połowie marca Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Szymon Hołownia zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Kancelaria podkreśliła w komunikacie, że marszałek Hołownia zwracając się do Najwyższej Izbie Kontroli skorzystał z ustawowych uprawnień.

Hołownia pyta o ponad 400 mln zł dla instytucji o. Rydzyka

Hołownia zamieścił też krótkie nagranie w mediach społecznościowych wyjaśniające, dlaczego zlecił kontrolę. "Czy wiecie, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów PiS, instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwa i różnych jego agend ponad 400 mln zł? To jest kwota, za którą można zbudować 40 nowych przedszkoli" - mówi na filmie. 

Dodał, że zlecenie, które wystosował do prezesa NIK jest "pierwszym chyba takim przekrojowym, w pełni transparentnym przeglądem przepływów finansowych pomiędzy państwem i związkami wyznaniowymi, w szczególności Kościołem katolickim".

- Jako obywatel i jako katolik mam prawo i wszyscy my, mamy prawo wiedzieć na co przeznaczane są publiczne pieniądze, czemu służą. A po tych latach sojuszu tronu z ołtarzem, które pozostawiły w wielu z nas poczucie bardzo głębokiego niesmaku, czas chyba wreszcie, żeby Kościół i państwo wróciły na swoje miejsce - powiedział Hołownia. 


O. Rydzyk porównuje Hołownię do Judasza

O. Rydzyk komentuje słowa Hołowni dla Telewizji wPolsce.pl: - Pierwsze, co mi się nasunęło: troszczy się o pieniądze, jakbym słyszał Judasza. Judasz też to powiedział, zaczął mówić do Marii Magdaleny, po co ten olejek na stopy Jezusa - odparł założyciel Radia Maryja.

Dodał, że słowa marszałka Sejmu o setkach mln zł środków publicznych dla podmiotów redemptorysty „to jest kłamstwo”. - Bo ja nie dostałem ani grosza od PiS-u. Wszystko, co tu jest, to są ludzie, to są bardzo często te wdowie grosze. Trzeba tylko jakoś tak rozporządzać oszczędnie. Gospodarność to pracowitość i oszczędność - stwierdził. - Panu Hołowni bym powiedział: nie budujmy niczego na kłamstwie, na nienawiści - zaapelował.  


Fot. Ojciec Tadeusz Rydzyk, redemptorysta

MD


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka