Polacy nie wpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrücku. Fot. Thomas Koehler/photothek.de
Polacy nie wpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrücku. Fot. Thomas Koehler/photothek.de

Skandal w Niemczech. Polaków nie wpuszczono na obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 104
W niedzielę na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück odbyły się obchody 79. rocznicy jego wyzwolenia. Polska delegacja została zatrzymana przed bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Władze podały oficjalny powód, który jest mocnym zarzutem.

Polacy nie wpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrücku

W niedzielę w Ravensbrück odbywają się obchody 79. rocznicy jego wyzwolenia. Delegacja Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, zrzeszającego kombatantów i byłe więźniarki obozu w Ravensbrück, nie została wpuszczona na obchody. Jaki jest oficjalny powód?

Otóż regulamin obchodów w Ravensbrück zabrania wywieszania symboli, mogących stanowić polityczne oświadczenie. Zakaz ten nie dotyczy jednak organizacji zrzeszających byłych więźniów, do jakich należy ZZ NSZ. Mimo to, delegacja została zatrzymana przed bramą muzeum.

„Uczestnicy proszeni są o powstrzymanie się od wywieszania banerów, flag i ubrań zawierających oświadczenia polityczne podczas centralnej ceremonii upamiętniającej. Wyjątek stanowią flagi i transparenty stowarzyszeń byłych więźniów” tak podaje muzeum obozu w Ravensbrück.


"Dyrekcja muzeum stwierdziła, że nie można wejść na teren z krzyżami Narodowych Sił Zbrojnych"

— Dyrekcja muzeum stwierdziła, że nie można wejść na teren z krzyżami Narodowych Sił Zbrojnych, które mamy na naszych flagach i emblematach. Twierdzą, że nie wpuszczają nikogo z emblematami narodowymi, ale inne grupy narodowe są wpuszczane, także w umundurowaniu (...) — skomentował sprawę Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego ZZ NSZ w rozmowie z TV Republiką. 

— Okazuje się, że decyzja dyrekcji dotyczy tylko naszej organizacji, chociaż, zgodnie z regulaminem muzeum, organizacje kombatanckie - takie jak nasza - zrzeszające byłe więźniarki obozu mogą wchodzić na teren ze swoimi emblematami i banerami — wyjaśnia.

Delegacja zwróciła się w tej sprawie z oficjalnym stanowiskiem do dyrekcji muzeum. Wcześniej dyrekcja otrzymała listę więźniarek obozu w Ravensbrück, które należały do NSZ i właśnie dlatego trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego w czasach II wojny światowej.


Dyrekcja niemieckiego muzeum uznała ZŻ NSZ za organizację antysemicką

Skąd taka decyzja władz muzeum?

Dyrekcja uznała ZŻ NSZ za organizację antysemicką i odmówiła jej wstępu na obchody.

„Rzeczpospolita” przypomina, że w szeregach NSZ podczas II wojny światowej walczyli Żydzi, a jej członkowie pomagali Żydom uciec przed zagrożeniami ze strony niemieckiego okupanta. Kilkoro członków NSZ uznanych zostało zaś za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

„W okresie PRL Narodowe Siły Zbrojne były fałszywie oskarżane przez propagandę komunistyczną o mordowanie Żydów, kolaborację z Niemcami i rozpętanie tzw. wojny domowej” - podaje historyk Rafał Sierchuła w tekście opublikowanym w Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej w 2007 roku.

W latach 1945–1956 odbyły się liczne procesy polityczne, w których żołnierze i oficerowie NSZ skazywani byli na kary śmierci lub długoletnie więzienia. Prześladowania żołnierzy NSZ trwały do lat 80. XX wieku.

Jak widać, PRL-owska polityka historyczna wciąż służy - jak w tym przypadku - jako wygodny pretekst.

KW

Źródło zdjęcia: Polacy nie wpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrücku. Fot. Thomas Koehler/photothek.de

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka