Duża niespodzianka w Białymstoku. Jagiellonia uległa Cracovii

Redakcja Redakcja Ekstraklasa Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Duża niespodzianka w Białymstoku, gdzie liderująca w piłkarskiej ekstraklasie Jagiellonia uległa walczącej o utrzymanie Cracovii. Gospodarze od 17. min. meczu grali w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla hiszpańskiego stopera Adriana Diegueza; tuż przed przerwą, przy wyniku 1:2, napastnik białostoczan Afimico Pululu nie wykorzystał rzutu karnego.

Niedzielne spotkanie zaczęło się znakomicie dla Jagiellonii

Ale niedzielne spotkanie zaczęło się znakomicie dla Jagiellonii, bo już w 10. min. objęła ona prowadzenie. Po rzucie rożnym piłka została zagrana do Bartłomieja Wdowika, którego dośrodkowanie trafiło na głowę Virgila Ghity, a ten niefortunnie skierował piłkę do własnej bramki.

Niedługo potem miała miejsce sytuacja kluczowa dla dalszego przebiegu meczu. Bramkarz Cracovii Sebastian Madejski zagrał długie podanie do Benjamina Kallmana, ten - wychodząc na pozycję sam na sam z bramkarzem Jagiellonii - walczył z Dieguezem. Obaj piłkarze przytrzymywali się, obaj upadli na ziemię, sędzia Paweł Raczkowski bez wahania pokazał czerwoną kartkę stoperowi gospodarzy.

W 25. min. Cracovia objęła prowadzenie

Po stracie kluczowego gracza w obronie, białostoczanie nie zdołali od razu odbudować defensywy i niedługo potem padło wyrównania. Kallman zagrał z linii końcowej w pole karne Jagiellonii, a nie pilnowany Michał Rakoczy zdobył bramkę. Minutę później niewiele do zdobycia gola zabrakło Patrykowi Sokołowskiemu, który próbował lobować bramkarza Jagiellonii Zlatana Alomerovica, ale piłka uderzyła w poprzeczkę.

Ale w 25. min. Cracovia objęła prowadzenie. Znowu błąd w obronie popełnili gospodarze, nie pilnowany Arttu Hoskonen z bliska trafił głową do siatki. Po długiej analizie VAR (sprawdzano pozycję spaloną) gol został uznany.

Cracovia wciąż stwarzała kolejne sytuacje i tylko dzięki postawie swego bramkarza Jagiellonia nie straciło kolejnych bramek. W 39. min. Alomerovic obronił strzał z kilku metrów Patryka Sokołowskiego, kilka minut później - mocne uderzenie z dystansu Otara Kakabadze.

W doliczonym czasie tej połowy sędzia Raczkowski obejrzał zapis VAR z sytuacji w polu karnym i uznał, że był tam faulowany Nene. Do rzutu karnego podszedł Pululu, ale Madejski obronił zarówno jego strzał, jak i dobitkę Jesusa Imaza.

Jagiellonii zabrakło pomysłu na mecz z Cracovią

Po przerwie od razu zaatakowała Jagiellonia. Po akcji prawą stroną Dominika Marczuka i odbiciu piłki przez jednego z obrońców ten rykoszet trafił w poprzeczkę bramki gości. Ale po ich kontrze podwyższyli oni wynik. Patryk Makuch poradził sobie z obrońcami Jagiellonii, z linii końcowej zagrał płasko, a Jani Atanasov strzałem z bliska tylko dopełnił formalności.

Choć Jagiellonia utrzymywała się przy piłce, nie stwarzała sytuacji bramkowych; brakowało pomysłu, jak poradzić sobie z defensywą gości, widać było, że niektórym graczom brakuje sił. Za to kolejne okazje miała Cracovia. W 63. min. niewiele zabrakło do gola samobójczego Mateusza Skrzypczaka, ale znowu swój zespół uratował Alomerovic. W 68. min. serbski bramkarz wygrał pojedynek sam na sam z Mikkelem Maigaardem.

Po drugiej stronie Madejski obronił strzał w krótki róg Pululu, a w doliczonym czasie gry - uderzenie ze środka pola karnego Imaza.

Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Cracovia 1:3 - statystyka

Jagiellonia Białystok - Cracovia Kraków 1:3 (1:2).

Bramki: 1:0 Virgil Ghita (10-samobójcza), 1:1 Michał Rakoczy (22), 1:2 Arttu Hoskonen (25-głową), 1:3 Jani Atanasov (49).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Dusan Stojinovic, Jose Naranjo. Cracovia Kraków: Michał Rakoczy, Andreas Skovgaard, Otar Kakabadze, Jani Atanasov.

Czerwona kartka - Jagiellonia Białystok: Adrian Dieguez (17-faul).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 18 184.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek (78. Jarosław Kubicki), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (78. Jakub Lewicki), Nene (78. Aurelien Nguiamba), Taras Romanczuk (70. Jose Naranjo), Kristoffer Hansen (23. Dusan Stojinovic) - Jesus Imaz, Afimico Pululu.

Cracovia Kraków: Sebastian Madejski – Otar Kakabadze, Arttu Hoskonen (79. Eneo Bitri), Virgil Ghita, Andreas Skovgaard – Jani Atanasov, Patryk Sokołowski, David Kristjan Olafsson, Michał Rakoczy (61. Mikkel Maigaard) – Patryk Makuch, Benjamin Kallman (71. Takuto Oshima).

KW

Źródło zdjęcia: Zawodnik Jagiellonii Białystok Mateusz Skrzypczak (P) i Patryk Makuch (L) z Cracovii. Fot. PAP/Artur Reszko