Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Kolejny cios w portfele kierowców. Ta opłata drastycznie wzrośnie

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Kierowcy nie mają lekko. W tym roku drastycznie wzrosła kolejna opłata związana z właściwym użytkowaniem pojazdu. Wymiana opon w ciągu ostatniego roku podrożała o 20 procent - donoszą branżowe media. Jaki jest powód tego zjawiska? Oczywiście inflacja. Ale nie tylko.

Wyższa opłata za wymianę opon. Będzie jeszcze drożej

Dane dotyczące wzrostu kosztów wymiany opon opublikował portal Automarket.pl. Wyliczenia serwisu motoryzacyjnego nie są optymistyczne dla kierowców, którzy muszą sezonowo skorzystać z usług wulkanizatora.

Centrum Techniczne platformy Automarket.pl wyliczyło, że w skali roku wymiana opon podrożała o 20 procent, a w porównaniu z wiosną 2023 roku, jest to skok o 10 procent.

To nie wszystko. Te opłaty dla właścicieli pojazdów mogą jeszcze wzrosnąć. W 2024 będzie trzeba zapłacić o 21 procent więcej niż w minionym roku. Usługa door to door, czyli wymiana opon poza serwisem podrożała o 27 procent.

To nie koniec złych informacji. Koszt utylizacji starych opon wzrósł aż o 54 procent. Warto dodać, że podrożały także ceny samych opon.


Czemu opłaty za wulkanizację rosną?

Twórcy raportu przyjrzeli się przyczynom wzrostu kosztów wymiany opon i innych usług wulkanizacyjnych. Podwyżka cen jest przede wszystkim wynikiem inflacji.

Właściciele serwisów i warsztatów narzekają na rosnące koszty pracy, energii, czynszu za lokal, czy rat za leasing sprzętu. To sprawia, że właściciele takich punktów muszą podnosić opłaty, by zachować płynność finansową.

Autorzy raportu zwracają uwagę na jeszcze jeden zaskakujący czynnik. Łagodne zimy sprawiają, że rośnie zainteresowanie tzw. oponami całorocznymi. To oznacza, że spada popyt na usługi wulkanizacyjne.

Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku?

Portal Oponeo.pl wyliczył ile kosztuje wymiana opon w poszczególnych polskich miastach. Co ciekawe, w zestawieniu zabrało Warszawy. Najwięcej za wymianę opon w 2024 roku zapłacą kierowcy ze Szczecina – 172 zł. Na podium znaleźli się też kierujący z Wrocławia, Gdyni i Kielc - 154 zł. Właściciele pojazdów z Radomia, Rzeszowa i Częstochowy zapłacą kolejno 114 zł, 130 zł i 122 zł. Uśrednione dane dotyczą najczęściej używanego rozmiaru opon, czyli 205/55 R16.

W Szczecinie różnica ceny za wymianę jednej opony na feldze aluminiowej a stalowej wynosi 8 zł. Wymiana kompletu na alufelgach to koszt 188 zł. W stolicy Polski ta dysproporcja jest mniejsza, bo wynosi 5 zł. W przypadku felgi aluminiowej będzie to 40 zł za sztukę, a stalowej - 35 zł.

MB

Fot. Warsztat samochodowy. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka