Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SOFIA SANDURSKAYA/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SOFIA SANDURSKAYA/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Moskwa grozi Warszawie. „To nie zapewni Polsce bezpieczeństwa”

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Jeżeli w Polsce zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, cytowany w czwartek przez agencję Reutera. Salon24.pl podał w czwartek, że zachodni politycy są sceptyczni wobec umieszczenia na terenie Polski broni atomowej.

Rosja chce zastraszyć Polskę. Chodzi o nuclear shering

„Działania w tym kierunku nie zapewnią Polsce większego bezpieczeństwa, a obiekty (nuklearne – red.) będą na czele (listy) priorytetów w planowaniu naszej armii” - powiedział Riabkow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

– Wspólne misje nuklearne NATO mają charakter czysto destabilizujący – ocenił. Jak dodał, Moskwa bacznie obserwuje, jak „różne organy polskiej władzy wykonawczej” rozważają tę kwestię „w krajowym dyskursie”.


Broń atomowa NATO w Polsce w ramach nuclear sharing

Prezydent Andrzej Duda powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Fakt”, że „jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi”

– Jesteśmy sojusznikiem w sojuszu północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę – podkreślił Duda w rozmowie z gazetą, przypominając, że Rosja coraz bardziej militaryzuje obwód królewiecki i rozmieszcza broń nuklearną na Białorusi.


Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w czwartek, że „ewentualne rozszerzenie programu nuclear sharing na wschodnią flankę NATO, musi być decyzją sojuszniczą, a powściągliwość w tym zakresie jest wskazana”. Wyjaśnił, że sprawa ta wymaga dużej staranności, poufności determinacji i działania sojuszniczego. – Jestem za zwiększaniem bezpieczeństwa Polski. Natomiast w tym obszarze, sprawy mają określone klauzule, a publiczne dyskusje na ten temat raczej nie pomagają – zaznaczył. Dodał, że budzi to w natowskich partnerach uzasadnioną powściągliwość.

Broń atomowa w Polsce? Francuzi i Niemcy sceptyczni

Salon24.pl pisał w czwartek, że zachodni politycy są sceptyczni wobec umieszczenia na terenie Polski broni atomowej. Francuski minister obrony Sebastien Lecornu uważa, że rozmieszczenie broni jądrowej na terytorium Polski podważyłoby Akt Stanowiący Rosja-NATO z 1997 roku. Z kolei minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że nie należy spekulować na temat tego, gdzie obecnie należy rozmieścić broń jądrową.

Nuclear sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach nuclear sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SOFIA SANDURSKAYA/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka