Od lewej: Francuski minister obrony Sebastien Lecornu i minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Fot. PAP/DPA/Kay Nietfeld
Od lewej: Francuski minister obrony Sebastien Lecornu i minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Fot. PAP/DPA/Kay Nietfeld

Broń atomowa w Polsce? Francja i Niemcy sceptyczne

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Francuski minister obrony Sebastien Lecornu uważa, że rozmieszczenie broni jądrowej na terytorium Polski podważyłoby Akt Stanowiący Rosja-NATO z 1997 roku. Swoje stanowisko w tej kwestii przedstawił w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

"Rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce podważyłoby Akt Stanowiący Rosja-NATO"

Zdaniem szefa francuskiego resortu obrony rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce wymagałoby dyskusji między sojusznikami, ponieważ podważyłoby Akt Stanowiący Rosja-NATO. Jednocześnie minister Lecornu podkreślił, że Federacja Rosyjska narusza ten akt poprzez rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi.


Prezydent Duda o „nuclear sharing” 

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego „Faktu”, że gdyby sojusznicy podjęli decyzję o rozlokowaniu w ramach „nuclear sharing” broni jądrowej na terytorium Polski, aby wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi.


"W Europie istnieje parasol nuklearny NATO, który dowiódł swojej adekwatności"

Z kolei minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że nie należy spekulować na temat tego, gdzie obecnie należy rozmieścić broń jądrową. „W Europie istnieje parasol nuklearny NATO, który dowiódł swojej adekwatności i zdolności odstraszania” – powiedział Pistorius.

27 maja 1997 roku w Paryżu NATO oraz Federacja Rosyjska podpisały Akt Stanowiący o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie. W dokumencie, m.in. Sojusz Północnoatlantycki zobowiązał się do nierozmieszczania na stałe dodatkowych znaczących sił bojowych na terytorium państw członkowskich, a Rosja zobowiązała się do powściągliwości w rozmieszczaniu sił konwencjonalnych w Europie.

KW

Źródło zdjęcia: Od lewej: Francuski minister obrony Sebastien Lecornu i minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Fot. PAP/DPA/Kay Nietfeld

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka