fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Duda chciał świętować razem z Tuskiem. Premier nie przyszedł na spotkanie z prezydentem

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
Nie doszło w środę rano do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem. Informacje przekazał minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. – Jestem zaskoczony, że premier nie znalazł czasu na rozmowę o najważniejszych sprawach dla Polski – powiedział prezydencki minister. Premier Tusk jest w nie najlepszej kondycji zdrowotnej.

Oświadczenie Andrzeja Dudy

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, podczas którego odniósł się do planowanego i przekładanego spotkania z premierem. — Chciałem dzisiaj móc stanąć tutaj z panem premierem Donaldem Tuskiem. Zaprosiłem pana premiera, niestety nie skorzystał z mojego zaproszenia — powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że miał nadzieję na wspólne świętowanie z premierem, tak jak odbyło się to przed rokiem razem z Mateuszem Morawieckim.

— Wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności. Ta jedność jest ważna także dla umacniania i poczucia bezpieczeństwa u nas w kraju, prowadzenia jednolitej i mądrej polityki, jak również pokazywania partnerstwa i wspólnego działania naszym partnerom zewnętrznym — powiedział prezydent.

Riposta Donalda Tuska

Donald Tusk odpowiedział krótkim wpisem:

"Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach (Tadeuszu) Mazowieckim, (Janie Krzysztofie) Bieleckim i (Hannie) Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - napisał szef rządu na platformie X.


Prezydent nie doczekał się premiera 

Prezydent zwrócił się do premiera w zeszły czwartek z propozycją spotkania z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda poinformował wtedy, że chciałby porozmawiać z szefem rządu o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE oraz sprawie programu Nuclear Sharing. We wtorek prezydent ponowił swoje zaproszenie.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował PAP w środę po godz. 9, że do spotkania nie doszło. – Minister (szef KPRM) Jan Grabiec poinformował we wtorek wieczorem, że ze względów zdrowotnych premier nie może być obecny na spotkaniu – powiedział Kolarski.

Wyjaśnił, że ponowienie zaproszenie dla premiera wynikło z aktywności szefa rządu, który w poniedziałek spotkał się z szefem Ministerstwa Sprawiedliwości i koordynatorem służb specjalnych, a we wtorek wygłosił oświadczenie dla mediów. – Bardzo mnie zaskakuje takie stanowisko, że premier był aktywny, ale nie zdecydował się spotkać z prezydentem i porozmawiać o najważniejszych sprawach dla Polski - o bezpieczeństwie i Unii Europejskiej – dodał.


Pytany, czy prezydent wystosuje do premiera kolejne zaproszenie, Kolarski odpowiedział: – Drzwi do Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla premiera.

We wtorek o godz. 10 Andrzej Duda ma wygłosić oświadczenie dla mediów.

Premier mierzy się z chorobą 

25 kwietnia Centrum Informacyjne Rządu podało, że premier ma zapalenie płuc i ograniczy swoją aktywność publiczną w kolejnych dniach.

Tego samego dnia szef KPRM Jan Grabiec pytany na konferencji prasowej, czy premier skorzysta z zaproszenia prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim, odpowiedział, że aktywność premiera w najbliższych dniach nie będzie możliwa. "Jak zadeklarował pan premier, w związku z zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera, zwłaszcza publiczna, w najbliższych dniach nie będzie możliwa, więc również w ciągu tego długiego weekendu" - powiedział.


MP

Zdjęcie: prezydent RP Andrzej Duda wygłasza oświadczenie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka